Az uniós alapszerződés egyes előírásai összeegyeztethetetlenek a lengyel alkotmánnyal – mondta ki csütörtökön a varsói alkotmánybíróság. A döntést az alkotmánybíróság teljes, 15 tagú összetételben hozta meg, ebből két bíró az ítélettől eltérő véleményt fogalmazott meg. A testület Mateusz Morawiecki kormányfő (képünkön) márciusi indítványára vizsgálta meg az uniós jog és a lengyel alkotmány elsőbbségének kérdését. Ahogyan azt a Népszava megírta, a lengyel alkotmánybíróság azt már júliusban kimondta:
Mostani döntésében a varsói taláros testület az előző években hozott alkotmánybírósági ítéleteket is megerősítve a többi között leszögezte: ellentmond a lengyel alkotmánynak, ha egyes uniós előírások felhatalmazzák a bíróságokat az államfő által adott bírói kinevezések felülvizsgálatára.
Azt is megállapították, hogy a lengyel alaptörvénnyel az uniós alapszerződés azon előírásai sincsenek összhangban, amelyek a nemzeti alkotmány figyelmen kívül hagyására jogosítják fel a bíróságokat, valamint arra, hogy korábban érvénytelenített jogszabályok alapján döntsenek.
Bartlomiej Sochanski alkotmánybíró a csütörtöki ítélet indoklását ismertetve nem zárta ki, hogy alkotmánybírósági vizsgálatnak vetik alá az EUB döntéseit is.
A lengyel kormányszóvivő, Piotr Müller úgy vélte: az alkotmánybírósági döntés lényegében megerősítette azokat a téziseket, amelyeket Morawiecki az indítványában megfogalmazott.
Jaroslaw Kaczynski kormányfőhelyettes, a kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság elnöke úgy kommentálta az ítéletet: az EU-ra át nem ruházott hatáskörökbe tartozó területeken kizárólag a lengyel jog érvényes. Ez a Brüsszel által bírált lengyel igazságügyi reformra is vonatkozik, amelybe, mint Kaczynski mondta:
Lapunk szerdán írt az akkor még csak feltételezett döntés beláthatatlan következményeiről. Eszerint ha Lengyelország kilépne az EU jogrendszeréből, azt az EU sem nézhetné tétlenül, mert ez az uniós közösségi jog végét jelentené. Ezután a 27 tagállam mindegyike az uniós jog fölé helyezhetné alkotmányát, amelyet néha elismerne, néha nem. Teljes káosz törne ki, s az EU végét jelentené. Ezért Varsó egy ejnye-bejnyével nem úszhatná meg az ügyet.