túlnépesedés;

- Tényleg sokan vagyunk

Rendkívül fontos problémával foglalkozik Sebestény Attila kitűnő cikke (Már nem kellene sokasodni, sőt, Népszava, 2021. szept. 27.). Valóban így van, mostanra már igencsak megduzzadt Földünk emberi lakossága. Az ugyan akár jó előjel lehet, hogy a növekedés sebessége pár éve csökken. Gondoljuk el, alig nyolc évtizede a költő még azt panaszolta kedvesének: „már két milliárd ember kötöz itt”. És ez a számosság viszonylag rövid idő alatt, napjainkra közel négyszeresére nőtt, az előjelzések szerint pedig újabb mintegy nyolc évtized múlva, a századunk végére elérheti a tíz-, sőt akár annál több milliárdot is.

Az emberiségnek az előttünk álló, nem is a távoli, hanem immár a mostani időkben három nagy, egész bolygónkra kiterjedő problémával kell megküzdenie: a folytonosan rendelkezésre álló és a légkör szempontjából tiszta energiaellátással; a mindig rendelkezésre álló vízkészlet biztosításával, valamint a Sebestény által átfogóan vázolt túlnépesedéssel. Persze számos más nagy gond is akad - csak egyet említek, a terrorizmust.

Ami Sebestény Attila felvetéseit illeti: valóban, csökkenteni kellene Földünk emberi népességét. A „hogyan”, a megvalósítás mikéntje azonban már egyáltalán nem látszik egyöntetűen elfogadottnak, sőt elfogadhatónak. Az első – mondhatni triviális – megoldás lehet a születendő gyermekek számának korlátozása. S. A. is ajánlja. Csakhogy a triviális megoldás nemcsak a matematikában nem alkalmas, tehát nem elfogadható, hanem a társadalmi problémák esetében sem. Jó példa erre a kínaiak esete. Pár évtizede az akkori vezetés döntött, hogy a pároknak csak egy gyermekük lehet. Valóban lelassult a népesség növekedési üteme. Ennek itt csak két következményét lehet megemlíteni. Az egyik látens, de hatásai most mutatkoznak: drámai mértékben lecsökkent a nőnemű népesség aránya. Persze, mert elpusztították már a magzatot is, ha megtudták, hogy lány lesz, hiszen minden család fiú utódra vágyott. A másik hatás is mostanság kezdett megmutatkozni: elöregedett a lakosság. Nyilván nem véletlen, hogy immár a jelenlegi kínai vezetés családonként három gyermeket engedélyez. A másik, nagy gondot jelentő példa Indiáé. Ott a lakosság alsóbb rétegeiben a gyermekáldás a jövő megélhetésének biztosítéka. Márpedig egy nagy számosságú sokaság viszonylag kisebbnek számító növekménye is nagy bővülést eredményez. Kína és India együtt már mintegy 2,5 milliárd embert jelent.

S. A. másik tézise a megnövekedett életkort érinti. Valóban, a XXI. századra már igen jelentős az a – mondhatnók, pozitív – eredmény, hogy az emberek lényegesen tovább élnek, mint akár még a XX. században is, leszámítva persze a háborús veszteségeket, és hozzátéve, hogy ez a jelenség főleg a fejlett országokra jellemző. Gondolom, nem ajánlja az egykori japán megoldást, hogy vigyék fel az öregeket a kopár hegyre meghalni. Különösen, hogy magasabb korig tolódik ki az idős, sőt öreg emberek aktív tevékenysége is.

Amikre a fentiekben utaltam, jelenségek, amelyek magyarázzák Földünk emberi népességének veszélyes növekedését. Megoldásokat nem adnak, ahogy egyébként Sebestény cikke sem. A segítség, esetleg netán a tényleges megoldások elsősorban a tudomány és az eredményeit hasznosító technika felől jöhetnek. Ezek elősegítik, hogy az egyre magasabb életkort elérők is aktívan tudjanak tevékenykedni, hasznot hozva a társadalomnak.

Ám eközben a társadalmi jelenségek, mozgások számos ellenhatást is hordoznak. Egyetlen, nem is túl jelentős példa a jelenlegi magyar kormány bejelentett törekvése, hogy kemény eszközökkel próbálják ösztönözni a magyar népet a minél erősebb szaporulatra. Hasonló a vallások hatása is, meg azoké a rendszereké, amelyek nem egy esetben igencsak durva eszközökkel gátolják a születés-szabályozási törekvéseket. A cikk írója is jól ismeri és elismeri ezeket a hátráltató társadalmi jelenségeket, amikor így ír: „Azzal is tisztában vagyok, hogy nem érett még meg az emberi társadalom arra, hogy felismerje, a sok gyermek vállalása nem erény, hanem éppen a közösség érdekeivel ellentétes.”

Tehát igen szerény, de fontos eredmény lenne már az is, ha e felismerések nyomán legalább a létszám növekedés üteme radikálisan csökkenne.