Az Európai Bizottság közzétette várva várt javaslatcsomagját arról, hogy milyen megoldásokat szorgalmaz az energiárak meredek és az előrejelzések szerint várhatóan jövő tavaszig tartó emelkedésének rövid, illetve hosszabb távú ellensúlyozására. A rövidtávú tagállami intézkedések között említik, hogy a nemzeti döntéshozók nyújtsanak támogatást a legrászorulóbb fogyasztók számára, például utalványok vagy a számlák halasztott kifizetésének engedélyezése révén. A brüsszeli testület szerint ez az EU kibocsátáskereskedelmi rendszeréből származó bevételekkel támogatható, amely az év első kilenc hónapjában csaknem 11 milliárd eurós nyereséget hoztak a tagállamoknak. A sokkhatás enyhítését szolgálnák az ideiglenes és célzott adókedvezmények a kiszolgáltatott háztartások számára, valamint plusz támogatás nyújtása a vállalatoknak és iparágaknak, összehangban az uniós állami támogatási szabályokkal.
A Bizottság azt ígéri, hogy megvizsgálja az energiapiacon tapasztalható esetleges versenyellenes magatartást és manipulációt. Kadri Simson energiaügyi biztos szerdán a Gazprom piaci manipulációját firtató újságírói kérdésre azt mondta: az orosz óriáscég teljesíti a hosszú távú szerződésekben foglaltakat, de ezen felül semmit vagy nagyon kevés gázt kínál a vásárlóknak.
A biztosi testület úgy véli, hogy a tiszta energiára való átállás a legjobb biztosíték a jövőbeni ársokkok ellen, ezért azt fel kell gyorsítani. De a nagyobb kereslet idején továbbra is szükség van más energiaforrásokra, köztük gázra. A válság felhívta a figyelmet arra, hogy a tárolás fontos szerepet játszik az EU gázpiacának működésében. Az EU jelenleg az éves gázfelhasználás több mint 20 százalékának megfelelő tárolókapacitással rendelkezik, de ez tagállamonként változó. A Bizottság szerint meg kell vizsgálni a gázkészletek önkéntes közös beszerzésének, valamint egy közös tárolásra szolgáló stratégiai tartalék létrehozásának a lehetőségeit. Az ötletet a két hét múlva Brüsszelben tartandó uniós csúcstalálkozón is meg kívánják vitatni.