Ismét rámosolyog a szerencse az őszi vakációját Marbellán töltő Boris Johnsonra: az elmúlt napokban olvadás következett be a Brüsszel és London közötti feszült viszonyban. Az Európai Unió illetékes biztosa, Maroš Šefčovič lehetséges változtatásokat jelentett be a kilépési szerződés Észak-Írországra vonatkozó részével kapcsolatban, remélhetőleg véget vetve a köztudatba "kolbászháborúként" bevonult kereskedelmi bonyodalmaknak. A brüsszeli készségesség különösen kellemes meglepetés annak fényében, hogy a szigetország lakói mindeddig másról sem hallottak, mint a 2019-es megállapodás véglegességéről.
Mint ismeretes, Észak-Írország a Brexit-tárgyalások kimeneteleként bizarr pozícióba került. Része maradt ugyanis az EU egységes piacának és a vámuniónak. London és Brüsszel egyaránt el akarta kerülni a sok évtizedes észak-írországi konfliktust lezáró nagypénteki egyezménnyel kialakult kényes egyensúly megbontását. Márpedig az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti tényleges, fizikai, az Észak-Írországból az Ír Köztársaságba vezető határon lefolytatott vámellenőrzés veszélyeztette a régió törékeny békéjét.
A Brüsszel által előterjesztett és a következő napokban Šefčovič és brit tárgyalópartnere, Lord (David) Frost között részletesen megvitatásra kerülő kiigazítások közé tartozik, hogy megszűnik a brit szigeteken népszerű hűtött kolbászféleségek Észak-Írországba való beszállításának tilalma, illetve az agrár- és élelmiszeripari termékek vonatkozásában 80 százalékkal kevesebb ellenőrzést hajtanak végre a határállomásokon. Könnyebbséget jelent majd a kereskedőknek és szállítóknak a papírmunka megfelezése. A megbízhatónak tekintett kereskedőkkel kivételező rendelkezések kiterjesztésével több, Észak-Írországba, illetve azon keresztül az Európai Unióba irányuló termék mentesülhet a vámkötelezettség alól, azon az alapon, hogy a szigorú élelmiszerbiztonsági szabályoknak megfelelve "nem jelentenek kockázatot" az egységes piachoz tartozó országok lakosságára. A szabályok módosításával Nagy-Britannia továbbra is központja maradhat Észak-Írország gyógyszerellátásának.
A kompromisszumosnak hangzó javaslat jelentőségével kapcsolatban a BBC megszólaltatta az EU londoni nagykövetét. João Vale de Almeida példa nélkülinek nevezte az előterjesztést, s ahogy mondta, neki igazán tudnia kell, miután közel negyven éve dolgozik a szervezetben. A diplomata szerint Brüsszel "extra erőfeszítést tett a Brexit által Észak-Írországban kreált problémák megoldására". A nagykövet ahhoz azonban ragaszkodott, hogy az EU "nem adta fel elveit, nem tett engedményeket", illetve "senki nem kényszerítette kompromisszumra az EU-t", maga jött rá, hogy Észak-Írországban problémák adódtak és miután a tartomány fontos számára, a megállapodás módosításával - és nem újra tárgyalásával - biztosítani kívánja a megállapodás működését.
Egy ponton lényeges eltérés van még a két fél álláspontja között. Ahogy ezt Lord Frost e hét elején határozottan követelte, az Egyesült Királyság ragaszkodik ahhoz, hogy szűnjön meg az Európai Bíróság felülvizsgálati mandátuma az északír kereskedelmi rendezésben. Ez az EU szerint lehetetlen, hiszen Észak-Írország az egységes piac része, azaz az EU-jog érvényesítéséért felelős bíróság égisze alá tartozik. Meg nem nevezett brüsszeli EU-tisztviselőt idézve a brit sajtó úgy látja, "e téren még nagy távolság van a két fél nézetei között", ugyanakkor egy hasonlóan óvatos brit kormányzati forrás nem hiszi, hogy Lord Frost kijelentése a "végső hivatalos álláspont" lenne. Megoldásként felmerülhet a "svájci modell", melynek értelmében az Egyesült Királyság több beleszólást kaphat vitás kérdések megoldásába.
Az Észak-Írország üzleti életét képviselő Brexit munkacsoport óvatos lelkesedéssel fogadta a brüsszeli lépést, amely "elmozdulást jelent a kereskedelmi kapcsolatokban oly fontos stabilitás, bizonyosság, egyszerűség és megengedhetőség felé". A koronahű Demokratikus Unionista Párt legfeljebb "első lépésnek" tekinti a javaslatot, míg a republikánus Sinn Féin "jelentősnek" találja, ám hozzáteszi, a "többieken múlik, mennyire hajlandók részt venni a vélemények közelítésében".