Opten;cég;cégalapítás;

- Indulnak a cégtörlések

A kényszermegszüntetések újbóli engedélyezése a hazai vállalkozások körében bezárási hullámot indított. Ez a magas alapítási értékekkel együtt kiugró cserélődéshez vezetett - írja az Opten.

Szeptemberben 1963 hazai társas vállalkozást töröltek - hívja fel a figyelmet az Opten. Az éves szinten kiugró, bár a Covid előtti időszak átlagát el nem érő szint a kényszertörlések tilalmának nyári feloldása tükrében kevéssé meglepő. A céginformációs szolgáltató ezt még csak a hullám elejének tartja.

Becslésük szerint a szünet alatt körülbelül 15-20 ezer társas vállalkozás törlése maradt el. Ezek a következő hónapokban tűnhetnek el a nyilvántartásból. Így októberben-novemberben nem kizárható a havi 4-5 ezer törlés sem és a szint több hónapon át tetőzhet. Szeptemberben 2206 kényszertörlési eljárás indult, ami szintén kiugró emelkedés.

A múlt hónapban 3090 társas vállalkozást jegyeztek be. Ez bár idén átlagos, a 2013-2020 közötti időszak értékeit meghaladja. A magas alapítási és törlési értékek miatt viszont tetőzik a cserélődések üteme és csökken a cégek várható élettartama is. A folyamat különösen jellemző az építőipari, pénzügyi és infokommunikációs ágazatra, míg a szint a mezőgazdaságban, a feldolgozóiparban és az energetikában alacsony. A korábban kiemelkedő cserélődést mutató vendéglátóipar szeptemberben a megnyugvás jeleit mutatta.

Felszámolásból 420 indult, ami a nyári átlagot bár meghaladja, éves viszonylatban nem kiugró. A koronavírus-válság miatt tehát nem nőttek tömegével a kifizetetlen számlák, bár az érték így is egészségtelenül magas. Végrehajtás több mint 5000 társas vállalkozás ellen indult, ami az év átlagát meghaladva közelít a tavalyi szinthez.

A kormánypárti irányítású megyeszékhelyen a Pomázi Csaba-érdekeltségű Alfa-Nova az ellenzéki vezetésű Dunaújvárostól eltérően fennakadásmentesen adja át a helyi távfűtőberendezéseket a hatóság által kijelölt állami utódnak.