Sakkmúzeum nyitását tervezik Klagenfurtban és Siklóson. A kiállítás anyaga egy magyar polgármester gyűjteménye, aki szerint a két, önfenntartó múzeum turisztikai attrakció lesz. Mali Zoltán, a Baranya megyei Drávapiski polgármestere huszonöt éve gyűjt sakk-készleteket. A 49 esztendős férfi huszonévesen klubszinten sakkozott szülővárosában, Esztergombban, ám komolyabb versenyeken nem indult. Annál többre vitte gyűjtőként. Amerre járt a világban, az adott országra jellemző sakk-készleteket vásárolt, később pedig – hogy szenvedélye ismertté vált -, sokan ajándékozták meg őt különleges táblákkal és bábukkal. Így ma öt kontinens 127 országából több mint 3 ezer sakkja van Malinak. A bábuk vallanak születési helyükről, az ottélők hagyományairól, hitvilágáról, esztétikai eszményeiről. Túlnyomórészt fából faragták a bábukat, de akad köztük fémből, fából, műgyantából, márványból és elefántcsontból formált figura is. Utóbbit ma már tilos lenne gyártani, ám ez egy kétszázéves készlet, és a polgármester egy szudáni család hagyatékából vásárolta meg – akkor még olcsón – a most a hozzávetőleg 20 millió forintot érő játékszert. De van olyan bolondos készlet is, amiben fehér és fekete cserépbe ültetett kaktuszok a bábuk. Amúgy Mali maga is gyárt sakkokat, szereti a rendhagyó anyaghasználatot, így készített már bábukat csavarokból és energiaital-dobozokból.
A polgármester tíz éve házal azzal az ötlettel, hogy gyűjteményét felajánlja kiállítási célokra. Immár úgy tűnik, két városban is igent mondtak a kezdeményezésére. Az év elején Klagenfurtban járt, hogy adományokat hozzon a drávapiskiek számára, s ott is szóba hozta gyűjteményét, és a karintiaiak közül többen felkarolták a sakkmúzeumalapítás ötletét. Egy volt áruház 800 négyzetméteres épületében 2022 májusában akarják megnyitni a klagenfurti sakkmúzeumot, ahol másfélezer készletet mutatnának be. Az interaktív kiállítóhelyen lesz egy kávézó, ahol sakkasztaloknál foglalhatnak helyet a vendégek, s játszhatnak egymással és emberformájú robotokkal, valamint egy netes sakkportál segítségével a világ szinte bármely országában kereshetnek maguknak ellenfelet. A múzeum versenyeket és sakkoktatást is szervez a karintiai városban. A kiállítóhely kialakításának 3 millió euróra rugó költségét – többek között - téglajegyek eladásából akarja előteremteni egy klagenfurti alapítvány, amelynek vezéregyénisége egy magyar gyökerű, kétgyermekes háziasszony, Melanie Auguszt.
Mali Zoltán Siklóson is nyitni akar egy sakkmúzeumot 2023 májusában, s az fogadná be gyűjteményének másik felét. Egy belvárosi, volt banképület 1300 négyzetméteres területén kapnának helyet készletek, s itt is ugyanolyan szolgáltatások várnák a betérőket, mint Klagenfurtban. A siklósi beruházás költségeinek nagyját a helyi fürdő üzemeltetője és egy hazai energiaital cég vállalja, tudtuk meg Mali Zoltántól. György Zoltán, a fürdőt üzemeltető cég vezetője megerősítette, hogy tárgyal a múzeumnak kiszemelt, monarchia-kori épület megvásárlásáról. A vállalkozó félmilliárd forintra becsüli az épület felújításának költségét, s abban bízik, hogy a kulturális célú beruházáshoz sikerül uniós forrásokat elnyerni.
A klagenfurti és a siklósi múzeum megálmodói egyaránt úgy vélik, hogy létesítményük idegenforgalmi attrakcióvá válhat, ami bevételeiből képes lesz fenntartani önmagát.