A grúz fővárosban kezdte a körútját Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter hétfőn. Személyében 2014 óta először látogat Grúziába (újkeletű nevén Georgiában) a Pentagon hivatalban lévő vezetője. Tbilisziből Austin ezután két másik Fekete-tenger menti, az orosz agresszió frontvonalában lévő országba, Ukrajnába és Romániába utazik tovább. Tbilisziben Irakli Garibashvili miniszterelnökkel és Juansher Burchuladze védelmi miniszterrel tárgyalt az amerikai tárcavezető.
Az ellenzék nem fűzhetett vérmes reményeket Austin látogatásához, mert egy nappal a vizit előtt az Egyesült Államok Georgiába akkreditált nagykövete, Kelly Degnan a könyvfesztivál megnyitóján egyértelművé tette: a bebörtönzött volt államfő, Mihail Szaakasvili helyzete nem prioritás Washington számára. Arra az újságírói kérdésre, hogy politikai fogolynak tartja-e Szaakasvilit, a nagykövet úgy válaszolt, nem az ő tiszte ezt eldönteni, nyugalomra intett, s úgy fogalmazott, hogy az önkormányzati választás az október 30-i második fordulója előtt a nyugalom a legfontosabb és az, hogy minél többen részt vegyenek a voksoláson, mindenféle erőszakot mellőzve.
Az ellenzéki pártok békés tüntetéseken követelték a letartóztatott Szaakasvili szabadlábra helyezését, legutóbb múlt csütörtökön. Ekkor mintegy 50 ezren vonultak utcára Tbilisziben. Nika Melia, a Szaakasvili nevével fémjelzett Egyesült Nemzeti Mozgalom (UNM) elnöke beszédében azt hangsúlyozta, nem csak a volt elnök megmentéséért vonultak utcára, hanem „mindenki, egy egész nemzet jövőjének megmentéséért”. "Nem akarunk olyan rendszert, mint Alekszandr Lukasenkoé”, fogalmazott Melia.
Szaakasvili tüntetőknek címzett üzenetét ügyvédje tolmácsolta. „Most kell megmenteni Georgiát, ezért együtt kell lennünk. Akkor a gonoszság, az árulás és az elnyomás eme Karthágója biztosan el fog bukni", buzdította híveit a volt elnök.
A rózsás forradalmat sikerre vivő volt elnök október elején tért vissza Ukrajnából hazájába annak tudatában, hogy távollétében jogerősen börtönbüntetésre ítélték. Mivel célja az volt, hogy jelenlétével az önkormányzati választáson való részvételre és a kormányzó oroszpárti Grúz Álom ellen buzdítsa honfitársait, hazatértét maga jelentette be a közösségi médiában. Még aznap letartóztatták.
Szaakasvili áldozata is kevés volt a kormánypárt legyőzéséhez, az ellenzék által kifogásolt tisztaságú választáson a Grúz Álom a szavazatok 46,7, a Nemzeti Mozgalom 30,7 százalékát szerezte meg. Az ellenzék szerint a választás első fordulója nem volt tiszta és szabad. Szaakasvili szabadlábra helyezését sürgető on-line petíciót több mint 70 ezren írták alá, de a nemzetközi támogatás egyelőre elmaradt.