Olaszország;önkormányzati választás;

2021-10-18 19:28:08

Tarolt a baloldal Olaszországban

A Demokrata Párt diadalmenetét hozta az olasz önkormányzati választás második fordulója. Rég nem látott diadal volt ez.

A vártnál is magabiztosabb győzelmet aratott a baloldal az olasz önkormányzati választás második fordulójában. A legnagyobb kérdés az volt, hogy a Demokrata Párt (PD) által indított Roberto Gualtieri megfordítja-e a két héttel korábbi állást és sikerül-e legyőznie az első fordulóban az élen végzett jobboldali politikust, Enrico Michettit, aki ugyan az összes jobboldali párt, a populista Olasz Testvérek (FdI), Matteo Salvini Ligája, valamint a Silvio Berlusconi által fémjelzett Forza Italia közös jelöltje volt ugyan, de valójában a FdI elnöke, Giorgia Meloni jelölte őt.

Gualtieri 59-60 százalékos eredményre számíthat. Győzelmét talán annak is köszönhette, hogy jóval ismertebb ellenfelénél. Első beszédében azt hangoztatta, „megtisztítják” a fővárost, amely számos fejlesztésre szorul, egyebek mellett a tömegközlekedést, a házak renoválását illetően. Rengeteg munka vár rájuk, tette hozzá. „Hálás vagyok a belém vetett bizalomért, és minden erőmmel azon leszek, hogy ezt szem előtt tartsam” – fejtette ki. Gualtieri elismert személyiség, történész, akadémikus, PD politikusa, aki 2019 és 2021 között gazdasági és pénzügyminiszter volt Giuseppe Conte miniszterelnök második kormányában. 2009 és 2019 között az Európai Parlament tagja volt, 2014 és 2019 között az EP-n belül a befolyásos Gazdasági és Monetáris Bizottság elnökeként tevékenykedett. Májusban jelentette be, hogy indul a főpolgármesteri tisztségért. Győzelme azért is figyelemre méltó, mert a leköszönő városvezető, Virginia Raggi, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) politikusa, akinek öt év óta tartó működésével nagyon elégedetlenek voltak a rómaiak, nem állt mellé a két forduló között.

A baloldal már az első fordulóban győzött Milánóban, Nápolyban és Bolognában. A diadalmenet azonban a második fordulóban sem állt meg. Bár Meloniék azt remélték, hogy a második fordulóban legalább Torinóban sikerül győzelmet aratniuk, hiszen a korábban készült közvélemény-kutatások szerint elvben itt lett volna esélyük, de itt is váratlanul súlyos vereséget szenvedtek, itt is a Demokrata Párt jelöltje, Stefano Lo Russo végzett az élen, az első exitpollok szerint 56-60 százalékos eredménnyel. Lo Russo egyetemi professzor Torinóban. Triesztben ugyan Roberto Dipiazza, a jobboldali jelölt nyert, de itt is sokkal kisebb arányban, mint azt előzetesen jósolták, körülbelül három százalékos előnnyel. Ugyanakkor szintén a baloldali jelölt nyert Varesében, Latinában, valamint Iserniában is.

A belügyminisztérium első hivatalos adatai szerint a 63 olaszországi településen 47,55 százalékos volt a részvételi arány a második fordulóban.

A mostani választásnak nagyobb jelentősége lehet annál, mint azt sokan gondolnák. Egyértelműen azt jelzi, hogy a választók támogatják a Demokrata Pártot elsősorban azért, mert a PD mindent elkövet Mario Draghi kormányának sikeréért. A Ligát viszont azért büntették, mert bár tagja a kabinetnek, mintha annak belső ellenzékeként viselkedne, élvezve a kormányzás minden előnyét.

A voksolással akár megállhat az ellenzékben lévő Olasz Testvérek térnyerése, és a Demokrata Párt válhat a domináns erővé a politikai palettán. Ezért nagy jelentőségük lesz a következő hetekben készülő közvélemény-kutatásoknak.

A baloldali irányultságú La Repubblica kommentárjában megjegyezte, hogy a jobboldal 5-0-s vereséget szenvedett a legnagyobb városokban, s ez volt a baloldal történetének egyik legátütőbb győzelme. „Mindeközben ez az egyik legmegalázóbb vereség a jobbközép számára, amely azokon a helyeken is vereséget szenvedett, amelyekben elérhető közelségben volt a győzelem". Rómában és Milánóban különösen katasztrofális volt ez a szereplés, amit a jobboldali jelöltek „szalonképtelensége” idézett elő, állapította meg a lap. A La Repubblica hozzátette: felmerül azok felelőssége, akik kiválasztották őket.