Colin Powell;oltásellenesség;COVID-19;

2021-10-20 09:30:00

Powell halála nem kérdőjelezi meg az oltást

Napi átlagban most is nagyjából ezerötszáz amerikai hal bele a fertőzésbe és a statisztikák szerint erre tizenegyszer nagyobb a beoltatlanok esélye.

A hatalom csúcsain ritka, manapság pedig talán nincs is olyan, közszeretetnek és általános tiszteletnek örvendő személyiség, mint amilyen Colin Powell volt. Ennek jeleként, mintha csak egy volt elnök halt volna meg, az amerikai középületeken egészen péntek estig félárbócra engedik a nemzeti lobogót. A 84 évesen a koronavírus-fertőzés és a mielóma multiplex nevű, manapság már gyógyíthatónak számító vérrák szövődményeiben elhunyt tábornokról sorra jelennek meg az életművét magasztaló nekrológok és visszaemlékezések. Ez azonban nem akadályozza meg az oltásellenes médiaszemélyiségeket, hogy a szomorú halálesetre hivatkozva ismét megkérdőjelezzék a Covid-19 elleni vakcinák hatékonyságát.

Will Cain, a FoxNews műsorvezetője például a halálhír bejelentése után alig egy órával már azt fejtegette, hogy a világon mindenfelől érkeznek a beoltottak halálról szóló jelentések és ezzel összefüggésben különösen nagy szükség lenne a kormányzat őszinteségére most, amikor egyre több helyen próbálják kötelezővé tenni az oltást. Shepard Ambellas rádiós műsorvezető szerint Powell esete újabb bizonyítéka annak, hogy "a vakcina öl". Matt Gaetz, hírhedten Trump-párti republikánus képviselő azt találta kiírni a Twitteren, hogy az oltás utáni „áttörő” fertőzések már több embert öltek meg, mint az iraki tömegpusztító fegyverek. Ezzel Powell emlékét is megpróbálta sárba tiporni, felidézve annak legnagyobb hibáját, hogy külügyminiszterként az ENSZ Biztonsági Tanácsában ő bizonygatta a nem létező iraki tömegpusztító fegyverek létét.

A politikai értelemben konzervatív Powell rendkívül népszerű volt a jobboldalon, a veteránok és az aktív katonák körében, márpedig ebben a közegben tartják magukat a legerősebben az oltásellenes nézetek. Közegészségügyi szakemberek ezért különösen aggasztónak ítélik a tartós tévhiteket. Napi átlagban most is nagyjából ezerötszáz amerikai hal bele a fertőzésbe és a statisztikák szerint erre tizenegyszer nagyobb a beoltatlanok esélye. A fertőzés további terjedése és a koronavírus mutációinak kialakulása is főként az oltatlanoknak tudható be. Powell maga is egy, a 2001-es terrortámadások 20. évfordulóján tartott megemlékezés során kaphatta el a Covidot, hiába volt már túl két védőoltáson. A harmadik, „emlékeztető” oltásra pont a fertőzés miatt nem volt már idő. Esetében az bizonyult végzetesnek, hogy ritka vérbetegsége miatt nagyon meggyengült az immunrendszere és Parkinson-kórja is volt. Ugyanakkor minden tapasztalat és tudományos érv amellett szól, hogy az oltások hatékonyan védenek a súlyos fertőzés kialakulása és végső soron a halálos kimenetel ellen. Eddig az amerikaiak 57,5 százaléka kapta meg a „teljes védettséget” jelentő vakcina-adagot. A "nyájimmunitáshoz" még legalább 20-25 százalék kellene.