Csehország;Milos Zeman;Andrej Babis;

- Fantomelnök Prágában

A Milos Zeman kancelláriáját vezető Vratislav Mynárt azzal gyanúsítják, hogy a súlyos beteg államfő helyett hozott döntéseket.

Képtelen ellátni feladatát Milos Zeman cseh elnök, akit másfél hete kezelnek a prágai katonai kórház intenzív osztályán. Ez abból a levélből derült ki, amit kezelőorvosa, Miroslav Zavoral hétfőn küldött Milos Vystrcil szenátusi elnöknek. Azt is „valószínűtlennek” nevezte, hogy a 77 éves politikus képes lesz-e folytatni a munkáját, áll a levélben, amelyet Vystrcil idézett sebtiben összehívott sajtótájékoztatóján. Zeman egészségi állapotának hosszú távú prognózisa „rendkívül bizonytalan” – vélekedett a kezelőorvos.

Vystrcil szenátusi elnök a kórház vezetésétől kért tájékoztatást Zeman egészségi állapotáról, miután találgatások láttak napvilágot az ügyben. A cseh média éles bírálatokkal illette az elnöki kancelláriát, amely csak szórványosan és kevéssé átláthatóan adott tájékoztatást Zemanról.

A cseh elnök azonban kulcsszereplő lenne a jelenlegi politikai helyzetben, az októberi választás után, amelyet az eddigi jobboldali-liberális ellenzék nyert meg. Neki kellene elfogadnia a leköszönő kabinet lemondását és megbízást adnia a kormányalakításra. Zemant azonban már a választások másnapján kórházba szállították, ezért egyfajta politikai vákuum alakulhat ki, kivált, ha hosszú ideig valóban nem lenne képes ellátni elnöki teendőit.

Az alkotmány szerint az elnök a parlament mindkét házának egyszerű többségével ideiglenesen felmenthető hivatali kötelezettségei alól. Vystrcil a sajtótájékoztatón jelezte, hogy itt az ideje aktiválni az alkotmány 66. cikkelyét az elnöki cselekvőképtelenségről. Ez lehetővé teszi az államfői hatáskörök átruházását a kormányfőre és a képviselőház vezetőjére, amennyiben az államfő egészségügyi okokból nem tudja ellátni feladatait.

A cseh szenátus már idén, tehát Zeman betegsége előtt kísérletet tett arra, hogy megindítsa az államfő leváltására vonatkozó eljárást, akkor azonban még semmi esély sem volt erre, mert a képviselőházban a még hivatalban lévő Andrej Babis hívei voltak többségben. A voksolás óta azonban megváltozott a helyzet.

Vratislav Mynár, az elnöki hivatal vezetője azzal vádolta a szenátusi elnökét, hogy saját politikai céljait követi. „Soha életemben nem tapasztaltam még ennyi képmutatást” – jelentette ki Mynar. Állítása szerint a kórházi tartózkodás „be volt tervezve” és Zeman eszméleténél volt, amikor a kórházba szállították, jóllehet, nem ezt támasztották alá egyes október 9-én készült felvételek. Sőt, már korábban is rosszul lehetett, lapértesülés szerint már Orbán Viktort sem ismerte fel a magyar kormányfő szeptemberi csehországi látogatásán.

Andrej Babis „meglepőnek” nevezte a szenátus elnökének információit. A hivatalban lévő miniszterelnök Zeman szövetségesének számít. Az államfő már hónapokkal a parlamenti választás előtt azt közölte, bármi történjék is, úgyis Babist bízza meg kormányalakítással. Ez azonban betegsége miatt nem történhetett meg. Ráadásul a kormányfő időközben bejelentette, ellenzékbe vonul. Nyilvánvalóan a jövő évi elnökválasztásra koncentrál. Csehországban az államfőt közvetlenül választják meg.

Mindenesetre a figyelem az elnöki kancellária vezetőjére, Vratislav Mynárra irányul, aki bár tudott Zeman súlyos állapotáról és arról, hogy nem képes ellátni hivatalát, mégsem közölt erről információkat. Erre utalt Vystrcil is. „Mynár urat október 13-án kora reggel tájékoztatták az elnök állapotáról, és a véleményt írásban is megkapta” – jelentette ki a szenátus elnöke. Egy nappal később, október 14-én délután a kancellári hivatal vezetője a kezelőorvos tudta nélkül vitte az államfőhöz a képviselőház leköszönő elnökét, Radek Vondráceket, Babis kormányfő párttársát. Az elnöknek alá kellett írnia a határozatot arról, amely szerint az újonnan megválasztott kamara november 8-án összeül az alakuló ülésére. Mindezek alapján azonban kétséges, valóban ő látta-e el kézjegyével a dokumentumot.

Jan Farsky a leendő koalíció, egyik pártja, a liberális Stan alelnöke szerint Mynár ellen büntetőeljárást kell indítani. A kancellária „gyakorlatilag átvette az elnök hatáskörét, ezért a rendőrségnek kell beavatkoznia” – mutatott rá. Mynár azt ígérte, „tisztázza” a dolgokat, de hétfő óta semmi új sem hangzott el tőle, és sajtótájékoztatóján újságírói kérdéseket sem engedett.

A szenátus alkotmányügyi bizottsága kedden ülésezett, s tárgyalt a 66. cikkely aktiválásáról. Ezek ezután a képviselőház elnökének kellene jóváhagynia az aktiválást.  

Pénzügyi és politikai szankciókat helyezett kilátásba Lengyelországgal szemben Ursula von der Leyen.