A szerzők hozzá nem értéssel és hanyagsággal, szándékosan hamis információk terjesztésével, sarlatánsággal vádolják az elnököt, sőt, egy korábbi változatban még gyilkosságért is felelőssé tették, ezt a megfogalmazást azonban a bizottság tagjai végül túl keménynek ítélték meg. „Jair Bolsonaro elnök megszegte államfői kötelességét, nem akadályozta meg több ezer honfitársa halálát”, szerepelt a szövegben. A jelentés arra a következtetésre jut, hogy vádat kell emelni az államfővel szemben, mert bűnrészes az országban bekövetkezett halálesetekért. A vizsgálóbizottság mintegy 60 további személy, köztük a volt egészségügyi minisztert és Bolsonaro fiait is bíróság elé állítaná.
A jelentés közel 1200 oldalas, egyelőrre tervezet, amelyről még szavazni kell. De máris hatalmas vihart keltett Brazíliában, egyes médiumok csak ezzel foglalkoznak. Így azzal a kitétellel is, miszerint Amazóniában sokakon tudtuk nélkül kísérleteztek a koronavírus állítólagos ellenszerével. Ennek akár 200 halálos áldozata is lehetett. Ez Latin-Amerika egyik legnagyobb egészségügyi botránya lenne.
A jelentés szerint az elnök és kormánya tudatosan döntött úgy, hogy nem vásárolja meg idejekorán a vakcinákat, ez valószínűleg több ezer ember életébe került. „Brazília a világ egyik első országa lehetett volna a tömeges immunizálás megkezdésében” – áll a jelentésben. Ehelyett Bolsonaro és kabinetje késleltette az oltóanyaggyártókkal való szerződéskötést: a Pfizer például már tavaly év közepén megkereste a brazil kormányt, leveleit hetekig válasz nélkül hagyták.
Bolsonaro a szakértők tanácsa ellenére cselekedett, akik „naponta hangsúlyozták, hogy csak a védőoltások menthetnek életeket”. A kormány az oltások helyett rengeteg pénzt költött azokra a rendkívül ellentmondásos gyógyszerekre, amelyek nem is voltak hatékonyak a koronavírus ellen. A valós cél nem is egy nagyszabású oltási kampány volt: „A lakosságot célzottan tették ki a vírusnak, hogy a nyájimmunitás gyorsabban valósuljon meg” – szerepel a jelentésben.
Statisztikai adatok szerint minden tizedik brazil fertőződött meg a Covid-19-cel, de a valós szám ennek a többszöröse lehet. Az országban már több mint 600 000-en vesztették életüket a pandémia következtében. Sokan a kormányt hibáztatják az áldozatok magas száma miatt. Ettől függetlenül valószínűtlen, hogy vádat emelnének Bolsonaro ellen, mert nehéz konkrétan bizonyítani a felelősségét. Az államfő mindig is bírálta a vizsgálóbizottságot.