Nála évtizedekkel fiatalabbakat is igénybe vett volna a 95 éves II. Erzsébet októberi munkabeosztása. A sűrű programot múlt szerdán a királynő orvosai függesztették fel, akiknek tanácsára az uralkodó az utolsó pillanatban "vonakodva" lemondta Észak-Írországba tervezett látogatását. A kétnapos utazás során többek között részt vett volna Armaghban az Ulster létrejöttének centenáriuma alkalmából rendezett istentiszteleten. Az uralkodónak már csak azért is fájhatott a távolmaradás, mert hosszú balmorali nyaralását követően az Egyesült Királyság részét képező két másik decentralizált tartományban is megfordult, megnyitva a skóciai és a walesi autonóm nemzetgyűlés új ülését. Az október 20-a előtt lebonyolított intenzív, tizenkilenc eseményre kiterjedő programja során többek között útjára indította a jövő évi Nemzetközösségi Játékok fáklyáját és részt vett a westminsteri apátságban a fegyveres erők tagjainak és veteránjainak segítséget nyújtó jótékonysági intézmény, a Royal British Legion alapításának századik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. A brit média nagy felhajtást csinált abból, hogy ez volt az első alkalom, amikor a királynő bottal közlekedett.
A The Sunday Times "udvari forrásokból származó" információi szerint Erzsébet családi-társasági tevékenysége legalább ennyire sűrű volt. A tavaly március 23-át követő önelszigetelés hosszú hónapjai, majd férje, Fülöp herceg 73 évi házasság után bekövetkezett halála után az uralkodó alig várta, hogy kiszabaduljon a windsori kastély falai körül. Miután nem szeret "egyedül nézni a tálba", egymást követték a családtagokkal, barátokkal eltöltött ebédek és vacsorák. Orvosi tanácsra feladta egy életen át gyakorolt szokását, az ebédhez elfogyasztott gint és Dubonnet-t, illetve esti pohár Martinijét. Az államfő nem szűkölködik egy adag egészséges hiúságban. Ennek jeleként visszautasította az időseknek szóló Oldie magazin által felajánlott "Az év idős embere" címet. Véleménye szerint "az ember annyi idős, amennyinek érzi magát" - márpedig ő maga fizikailag, szellemileg és kötelességtudásban is messze meghazudtolja a korát.
Erzsébet utoljára 15 évvel ezelőtt jelentett beteget, ami valójában csak néhány órára vonatkozott. Mostani rövid "táppénzes ideje" nem múlt el ellentmondás nélkül: a Buckingham-palota szerette volna elhallgatni azt az apróságot, hogy a királynő "gyakorlati okokból" egy éjszakát kórházban töltött, a család által rendszerint igénybe vett belvárosi VII. Eduárd magánklinikán. Az északír út törlése kapcsán kiadott kommüniké arról szólt, hogy Erzsébet a windsori palotában "pihen és végez el könnyű feladatokat". Nicholas Witchell, a BBC harcedzett udvari tudósítója a közszolgálati televízióban szenvedélyes támadást intézett az udvar ellen, amelynek nyitottságában megdőlt a bizalma. Az egyik bulvárlap szimatolta ki a kórházi tartózkodás tényét, a palota tájékoztatási (elhallgatási) csapata pedig csak ennek hatására hozta nyilvánosságra a történteket.
A közvéleményt azonban leginkább az foglalkoztatja, miért kellett "előzetes, feltáró" vizsgálatokat elvégezni a királynőn, mi a baja, ami miatt ezek szerint beavatkozásra lesz szükség. Az udvari orvosok és tanácsadók a tesztek eredményétől teszik függővé, mikor tekintik biztonságosnak Erzsébet visszatérését a közéletbe. E pillanatban változatlanul napirenden van részvétele Glasgow-ban a november eleji klímavédelmi csúcsértekezleten. Október közepén egy bekapcsolva hagyott mikrofonnak köszönhetően mindenki hallhatta, amint az uralkodó nemtetszésének adott hangot, amiért "azt sem tudja, ki várható a tanácskozásra" és "a vezetők csak dumálnak, de nem cselekszenek".
A Telegraph értesülése szerint a jövőben a királynőt a család valamelyik tagja el fogja kísérni hivatalos kötelezettségeire, hogy betegség esetén is meg lehessen tartani a tervezett eseményt.