;

mozi;feljelentés;Kálomista Gábor;Elkxrtuk;

- Nem bűncselekmény az Elkxrtuk mozis megtrollkodása, elhasalhat Kálomista feljelentése

Azonban polgári jogi igények felmerülhetnek akkor, ha valakik szervezetten foglalnak helyet a vetítésekre, majd szándékosan nem mennek el. Persze ezt aligha lesz egyszerű bizonyítani.

"A büntetőjog az ilyen típusú fellépésekre nem nagyon tud választ adni"

- mondta el a Népszavának nyilatkozva az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszékének tanszékvezető tanára.

Hack Pétert annak kapcsán kerestük meg, hogy minap Kovács Gábor filmproducer egy olyan írást tett közzé, melyben arra buzdít mindenkit, foglaljanak jegyeket az Elkxrtukra, majd ne vegyék meg a belépőket és maradjanak távol a vetítéstől, ezzel is szabotálva a nézettséget. Mindezzel kapcsolatban a NER-kampányfilm producere azt nyilatkozta az Origo néven futó kormányzati propagandafelületnek, hogy mindez nem Kovács Gábor egyéni akciója volt. "Azt gondolom, hogy a Gyurcsány-kommandó újabb támadása volt a film ellen... hogy különböző olyan eszközöket vetnek be, szerintünk súrolja a bűncselekmény határát, vagy talán azt túl is lépi, ezért büntetőfeljelentést fogunk tenni az illetékes szerveknél" - fogalmazott Kálomista Gábor. 

Hack Péter a módszerről szólva elmondta, ezzel a technikával kétségtelenül kárt lehet okozni egy film gyártójának és forgalmazójának. Amennyiben bizonyítható, hogy szervezett akcióról van szó, akkor ilyen esetben polgári jogi kártérítési igény a kárt szenvedettek oldaláról elképzelhető, bár gyakorlatilag elég nehéz, hiszen a szervezettséget, és az alperesi közreműködést ilyenkor a polgári perben a felperesnek kell bizonyítani. 

A szakember szerint a csalás, mint bűncselekmény azért nem valósul meg, mert ebben az esetben ugyan megvannak a tényállási elemek, de szükséges az is, hogy ez a kárt okozó tévedésbe ejtés és tévedésbe tartás jogtalan haszonszerzés céljából történjen. "Tehát, ha például az egyik filmgyártó cég azért szervez ilyen akciót, hogy a saját filmjének bevételét növelje, és ezzel a másik cégnek kárt okoz, akkor elképzelhető a büntetőjog belépése is, de úgy tűnik a konkrét esetben nem erről van szó" - vélekedett Hack Péter. 

Hogy végül milyenre sikeredett a nagy politikai vitákat kiváltó NER-kurzusfilm, arról ide kattintva olvashatja el lapunk kritikáját.

Az Európai Parlament a „modellváltás” miatt az egyetemről távozott hallgatók képzésének folytatását, diplomamentését díjazták.