;

jótékonykodás;kupak;

- Kupakgyűjtési láz - Sok kicsi sokra megy?

Az utóbbi időben országszerte megszaporodtak a piros fémszívek, szinte minden nagyobb településen állítottak fel tárolókat. Vajon mennyi pénzt lehet összegyűjteni? Megéri így jótékonykodni?

A műanyag palackok kupakjainak gyűjtése nem új keletű. A kezdeményezés Dániából indult, de találtunk rá lengyel, bolgár és orosz példát is. Sokan ,,kupakolnak" jó cél érdekében, egy-egy beteg gyerek gyógykezelését segítve a beváltásukból befolyó összeggel, s nem mellékesen egyúttal a környezetvédelmet is szolgálva. Sokszor azonban nehézséget jelent - főleg vidéken - gyűjtőpontokat találni, ezen segítenek az utóbbi időben országszerte megjelenő kupakgyűjtő piros szívek, szinte minden nagyobb településen állítottak fel ilyen fémtárolókat. 

A konténerek kihelyezése nem ,,központilag” történik, nem áll mögötte szervezett civilmozgalom sem, leginkább maguk a szívek a ,,reklámhordozók”, amelyek láttán egyre többen határoznak a telepítésükről. Jellemzően az önkormányzatok szállnak be anyagilag és szervezőmunkával is egy-egy ilyen gyűjtőpont létrehozásába, Miskolcon például tízet is felállítottak. Máshol magánszemélyek, civil szervezetek állták a költséget. A nyugat.hu információi szerint mérettől függően 100-160 ezer forint plusz áfa egy ilyen fémszív ára, ami felveti a megtérülés kérdését. A műanyag kupakokat a legtöbb cég 20-60 Ft/kg-os áron veszi át. Egy kupak súlya nagyjából 3 gramm. Vagyis ahhoz, hogy jelentősebb összeg összegyűljön belőle, több tonnányira van szükség. Ha 60 Ft/kg-mal számolunk, egy kétmillió forintos adományhoz 33 tonna kupakot kell összegyűjteni - ez több mint 11 millió kupakot jelent.

Ráadásul a szállítási költségről még nem is beszéltünk. A cikk szerint Magyarország legnagyobb kupakfelvásárló vállalkozásához évente körülbelül 200 tonna kupak érkezik, amiért számításaik szerint nagyjából 13 millió forintot fizetnek ki. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ennyi kupakokból származó pénzt fordítanának jótékony célra, ugyanis - ahogy a telephelyvezető elmondta - sok magánember viszi be az otthon vagy ismerősi körben gyűjtött kupakjait.

A számokat látva a kupakgyűjtéssel való jótékonykodás végtelen szorgalmat, kitartást, és még annál is több kupakot igényel.

Mindenesetre a kupakok gyűjtése folyik, valószínűleg nem is eredménytelenül, erről a Kupakokkal a beteg gyermekekért Facebook-oldalon is meggyőződhetünk. Mint írják: sok - semmibe nem kerülő kis kupak - sokra megy, tonnaszámra gyűlnek. Az oldalon található egy folyamtosan frissülő térkép, ahol megtalálhatók azok a pontok, ahol leadhatók a kupakok.

Nagy Edit, a budapesti XV. kerületi Pestújhelyi Közösségi Ház igazgatója akkor gondolta úgy, hogy szükség volna egy kupakgyűjtő szívre a kerületben, amikor meglátta a Facebookon, hogy több vidéki városban is van már ilyen. A Csokonai Művelődési Házzal együtt - amelyek tagintézménye a Közösségi Ház - már régóta gyűjtik a kupakokat, de a kisebb-nagyobb műanyagszatyrokban behozott és dobozokban tárolt műanyag tetők nem nyújtottak szép látványt. Félévente, évente gyűlik össze olyan mennyiség, hogy annak az ellenértékét már ki lehet osztani kerületi intézményeknek, alapítványoknak. A polgármester saját pénzügyi keretéből állítottak fel két két szívet, az egyik a közösségi ház előtt található, a másikat pedig rákospalotán helyezték el. Mint lapunknak elmondta, a szív felkelti az emberek figyelmét, sokkal több kupak gyűlik így össze, mint régen. 

Milyen kupakok kerülhetnek a szívbe?A kupakokat - nem feltétlenül csak a petplackokét - azért kell külön gyűjteni, mert más anyagból, polipropilénből készülnek, mint a palackok, ezért más módon is dolgozzák fel az újrahasznosítás során, teljesen más tárgyak is készülnek belőlük. Üdítős, flakonos mosószerek kupakjai, tejes doboz csavaros teteje, instant kávé, a kakaópor vagy akár a krémsajt dobozának műanyag fedele is, samponos, testápolós dobozok kupakjai. 

A válaszadók 7 százaléka heti 20 óránál is többet tölt valamilyen képernyő előtt. A gyerekek többségével nem gyakran, de előfordult már, hogy elmulasztotta napi teendőit, és az is, hogy nem az életkorának megfelelő játékkal játszott.