antiszemitizmus;Lipcse;Dávid-csillag;

- A Dávid-csillag és a recepciós: Ellentámadásba lendült a megvádolt hotel

A rendőrség még vizsgálja azt az ügyet, amelynek sértettje azt állítja: Dávid-csillaga miatt nem lakhatott egy énekes az egyik lipcsei szállodában. A hotel által megbízott iroda viszont már végzett is az üggyel, és azt állítja, nem tűnik úgy, mintha az énekes viselte volna az ominózus láncot, szó sincs hát antiszemitizmusról.

Hitelrontásért és rágalmazásért tett feljelentést a lipcsei Westin Hotel Gil Ofarim zsidó származású énekes ellen. A művész történetéről október 9-i számunkban mi is beszámoltunk: Ofarim azt állította egy Instagramra feltöltött videóban, hogy nem kapott szobát a hotelben, mert nem volt hajlandó levenni a nyakában láncon lógó Dávid-­csillagot. Videója után több száz ember tüntetett a hotel előtt az énekes mellett – és az antiszemitizmus ellen. A recepcióst felfüggesztették állásából.

A helyzet változott, a szálloda üzemeltetője ugyanis megbízott egy speciális ügyekre szakosodott ügyvédi irodát, amely a rendelkezésére álló kamerafelvételek elemzése és a beazonosítható tanúk meghallgatása után arra jutott 118 oldalas jelentésében: nem bizonyítható, hogy az énekest antiszemita inzultus érte. (A dokumentumban az is szerepel, hogy a szálloda előtt olyan felvétel is készült a távozó Ofarimról, melyen látszik, hogy nincs lánc a nyakában.) A felfüggesztett recepciós a hotel jóváhagyásával már vissza is térhet munkájához. (Egyelőre nem teszi, mondván: pihenésre van szüksége a közösségi médiában őt ért támadások következtében szerzett idegi fáradtsága miatt.)

A szakértői jelentés szerint egyetlen felvételen sem látszik Dávid-csillagos lánc Ofarim nyakán, de az is igaz, hogy a hotelben nem készült olyan kép, ami alapján ki ­lehet jelenteni, hogy tényleg nem viselt láncot. Az biztos, hogy az énekes a recepción két percet veszekedett a ­szálloda munkatársával, mielőtt távozott. Csakhogy a hotel a személyiségi jogok védelme miatt nem rögzít hangot, csak képet, ezért nem tudni, mi hangzott el a vita során.

A lipcsei rendőrség közleményt adott ki, eszerint az országos médiaérdeklődés miatt kiemelt ügyként kezeli ezt az esetet, és igyekszik minél hamarabb lezárni a nyomozást, amíg azonban nem áll rendelkezésére egyértelmű bizonyíték, addig nem gyanúsít meg senkit.

„Tudtam, hogy a történetem nagy hullámokat kavar majd, de arra nem számítottam, hogy a végén engem tartanak hazugnak – mondta Ofarim a német Bild Zeitungnak. – Természetesen rajtam volt a lánc, nehezen tudom elképzelni, hogy ez egyetlen felvételen sem látszik. Kitartok az állításom mellett, mert ez az igazság. Azért támadnak, mert sok zsidóval ellentétben én nem hallgattam, amikor megtámadtak, hanem megvédtem magam. Ha minden zsidó minden ellene irányult antiszemita támadással a nyilvánossághoz fordulna, akkor idővel meg lehetne ezt szüntetni. Amíg viszont az esetek többségében nincs következménye az antiszemitizmusnak, addig folyamatosan bántani fognak minket.”

Gil Ofarim

Recsegett-ropogott 2009-ben a nyugdíjkassza, emiatt kellett kiadáscsökkentéssel stabilizálni Bajnai Gordonnak. (Aki persze a Fidesz emlékezete szerint Gyurcsány volt.) A jelenlegi kormány úgy-ahogy rendbe rakta – az árat persze a nyugdíjasok fizették meg, akiknek egyre jobban elvékonyodott az ellátásuk –, de Orbán Viktor most simán visszahozhatja a 2009-es állapotokat, hisz a választási győzelemért semmi sem drága. A nyugdíjprémium 146,5 milliárd forinttal, a teljes 13. havi ellátás kifizetése pedig több mint 160 milliárd forinttal kerül többe a tervezett összegnél. Eközben egy tervezett adócsökkentés miatt 350 milliárddal csökkenhet a nyugdíjkassza bevétele. Ezek a juttatások nem épülnek be a nyugdíjba, kérdés, hogy a mézesmadzagként elhúzott pénzeső a választások után is finanszírozható-e.