ellenzék;

- Éles különbségek az előválasztáson

Az iskolai végzettségre vonatkozó eredmények azt az általános vélekedést erősíthetik, hogy Márki-Zay Péterre a magasabb státuszúak szavaztak.

Az eredmények megerősítik azokat a feltételezéseket, miszerint Dobrev Klárára inkább a nők, Márki-Zay Péterre inkább a fiatalok szavaztak – derül ki abból a kérdőíves felmérésből, amelyet a Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézet kutatói egyetemi hallgatókkal közösen az előválasztás második fordulója során készítettek a fővárosban.

Összesen 652 előválasztót kértek meg, hogy vegyen részt a kutatásban: közülük 440 fő kezdte meg a kérdőív kitöltését. A mintában Dobrev választóinak 67 év volt az átlagéletkora, Márki-Zay választóinak 44 év. Éles különbség, hogy míg Dobrev Klára választóinak mintegy kétharmada középfokú, harmada felsőfokú végzettséggel rendelkezik, addig Márki-Zay Péter esetében az arány éppen fordított.

Az iskolai végzettségre vonatkozó eredmények azt az általános vélekedést erősíthetik, hogy Márki-Zay Péterre a magasabb státuszúak szavaztak. Vallásosság tekintetében azonban nincs lényegi különbség a jelöltek szavazói között. Dobrev Klára szavazóinak többsége számára a televízió számít elsődleges hírforrásnak, Márki-Zay Péter szavazóinak túlnyomó többsége online hírportálokról tájékozódik. 

David Sassoli elnök kérésére az Európai Parlament jogi szolgálata pénteken benyújtotta az uniós bírósághoz az Európai Bizottság elleni keresetet az úgynevezett jogállamisági rendelet alkalmazásának elmulasztása miatt.