Fővárosi Közgyűlés;Baranyi Krisztina;

2021-10-30 10:40:52

Baranyi Krisztina: a főváros egy 2,5 milliárdos kastélyt alig egymilliárdért ad oda kormányparancsra

Ferencváros polgármestere szerint a fővárosi önkormányzat nagyon alacsony áron kótyavetyél egy 3000 négyzetméteres belvárosi kastélyt. Ráadásul az üzlet érdekében átszabja a fővárosi idősellátást.

"Kínos vita kerekedett egy fővárosi idősotthon bezárásából, Baranyi Krisztina a Fidesszel együtt mondott nemet a javaslatra" címmel számolt be a Népszava a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén a Knézich utcai idősotthon eladása és férőhely-pótlásáról szóló előterjesztés kapcsán támadt szócsatáról. Baranyi Krisztina ma egy Facebook posztban adott magyarázatot arra, hogy miért szavazott szokatlan módon a fővárosi Fidesszel együtt.

Mint írja, „valóban nemmel szavaztam egy olyan ügyben, amelyről meggyőződéssel állítom, hogy súlyos kárt okoz a Fővárosnak és Ferencvárosnak is”. Az ügy ugyanis csak látszólag szól arról, hogy a főváros egy vidéki ingatlan megvásárlásával 100 fővel bővíti idősotthoni férőhelykapacitását. Ezt ő maga is „tapsolva szavazná meg”. A Fővárosi Idősügyi Stratégiában hangsúlyosan jelenik meg az idősotthonokban élők életminőségének javítása, az ingatlanállomány felújítása, bővítése, mindezekhez a pénz előteremtése. Ezeket támogatható céloknak tartja, elvégre ő is elsimeri, hogy "kevés a férőhely, hosszú a várólista, alacsony színvonalúak az otthonok".

De mint kiderült sajnos, ez csak a bla-bla – írja.

Az előterjesztés köszönőviszonyban sem volt a magasztos célokkal – állítja Baranyi Krisztina, aki szerint a főváros az elfogadott javaslat szerint nyilatkozatot tesz, hogy eladja a nyár végétől már vagyonkezelő alapítvány formában működő Semmelweis Egyetemnek a Knézich utcai idősek otthonát, ha törik ha szakad. S azért nem szerződést kötnek, mert a Semmelweis egyelőre nem tud fizetni, de vállalja, hogy amikor majd lesz pénze és kifizeti az árat, nem dobja ki azonnal az időseket az otthonból, maradhatnak még 6 hónapot.

A Főváros pedig vállalja, hogy ha lejár ez az idő, akkor „mindenképpen mennek az öregek”. A főváros arra ígéretet tesz, hogy „ - bármi történjen is bármikor - az idősotthonért 1 milliárd 18 millió forintot fog kérni, amit az idősek elhelyezésére költ majd. A fővárosi önkormányzat le is bonyolított egy pályázatot egy olyan ingatlan megvásárlására, amely alkalmas idősek otthona kialakítására.

Ahogy Baranyi fogalmaz „nem volt nagy pezsgés, egy érvényes ajánlat érkezett, egy celldömölki 44 szobás szállodát (amely munkásszállóként működik) ajánlottak - mit ad Isten - 1 milliárd 55 millió forint fejében erre a célra. Ezt a Közgyűlés tudomásul veszi. Ráadásul a helyben, kézbe osztva kapott kiegészítés szerint a Knézich utcai otthon mellett a Főváros megszüntet még egy 150 férőhelyes intézményt és átszervezi a teljes idősotthoni ellátórendszert”.

Ferencváros vezetője – ha nem lenne világos a fentiekből – több okot is felsorol, amilért végül nemmel szavazott minderre.   

"1. A Knézich utcai otthon a Bakáts téren van, része lenne annak a projektnek, amely a mellette lévő Schöpf-Merei Kórházzal és a Semmelweis Hőgyes utcai gyógyszerészeti intézetének épületével egybeolvadva egy óriási komplexumban foglalná el a Belső-Ferencvárosnak egy jelentős részét.

Az így létrejövő gyógyszerkutatási centrum kb. 4000 fővel terhelné meg a városrész mindennapjait.

Az egyetem vezetése korábban megkeresett azzal kapcsolatban, hogy a kerület módosítsa az építési szabályzatát az ő igényeiknek megfelelően. A kerület meg is tette volna, csak azt kérte, hogy ne vágják tarra a kastély parkjában lévő fákat, illetve építsenek egy mélygarázs szintet a várható parkolási káosz kezelése érdekében. Az egyetem ezt „arrogánsan - fenyegető hangnemben – visszautasította”. Megtehették, hiszen három hete kormányhatározat született az ügyben, amely kimondta hogy a projektre nem vonatkozik a kerület szabályozása, azt és úgy épít az egyetemi alapítvány, amit akar.

2. Az egyetem szégyentelenül alacsony áron akarja megszerezni az idősotthont befogadó belvárosi kastélyt, nagy parkkal. Mint írja a Bakáts téri ingatlan „értékét nehéz becsülni, de 3000 m2 a bruttó szintterülete, ami kb. 2500 eladható négyzetméter, amelynek minimum 1 millió forint az ára négyzetméterenként, tehát minimum 2.5 milliárd forint! Semmiképpen sem ugyanannyi (közel 1milliárd), mint a fővárosi előterjesztés szerint a celldömölki szállodának." 

Baranyi Krisztina azt is hozzáteszi, hogy csak a Ferencvárosban 2 jó állapotú, fővárosi tulajdonban lévő üres épület van, amelyek alkalmasak idősotthonok kialakítására, így nem kellene a korábbi életüktől, a családjuktól távol költöztetni idős embereket. Ráadásul a vitában, ahogy a Népszava is megírta korábban több polgármester szájából is elhangzott, hogy a kerületükben szintén akad ilyen épület.

A IX. kerületi polgármester szerint komolytalan olyan döntést hozni, amely egy nem létező szerződés nem létező vételárát költi el, de azt sem hagyja szó nélkül, hogy a celldömölki szállót működtető cég tulajdonosa a helyi önkormányzat szocialista alpolgármestere.

Ezt egyébként Láng Zsolt, a fővárosi Fidesz-frakció vezetője mondta a vitában. Ez azért nem teljesen pontos. A Cell-Bahnbau Kft. jelenlegi tulajdonosa Söptei Józsefné. Celldömök egyik alpolgármesterét szintén így hívják, ebben a ciklusban a Cselekvő Összefogással Celldömölkért Egyesület és Együtt Celldömölk Városért Egyesület jelöltjeként választották meg. Korábban valóban szocialista színekben töltötte be ugyanezt a posztot. Korábbi híradások szerint az épület egykoron laktanyaként működött.