Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó szerint a hétvégén már egyeztettek a teendőkről legszorosabb partnereikkel, az Egyesült Államok pedig továbbra is támogatja Ukrajna szuverenitását és területi épségét. Oroszország az új amerikai elnöknek szánt figyelmeztetésként tavasszal százezres, támadásra kész haderőt vont össze Ukrajna határán, majd a feszültséget enyhítendő ennek kisebb részét kivonta, viszont továbbra is otthagyott több ezer katonát és jelentős nehézfegyverzetet. Bármi is a mostani szándék, az amerikaiak erről első kézből tájékozódhattak: William Burns CIA-igazgató kedden Moszkvában találkozott Nyikoláj Patrusevvel, az orosz nemzetbiztonsági tanács titkárával.
A titkosszolgálati vezetők megbeszélése csak részét képezi a jórészt fű alatt, lopakodva folyó amerikai-orosz egyeztetésnek, amellyel az együttműködés lehetséges területeit próbálják megtalálni. A Fekete-tengeren az oroszok a napokban ismét éleslövészettel fogadták az amerikai haditengerészet Mount Whitney nevű parancsnoki és elektronikus megfigyelő hajóját, ám ez inkább csak a hazai közvéleménynek szánt erődemonstráció. Miközben a diplomáciai kapcsolatok valóban fagyosak és mindkét részről jócskán hallani kardcsörtetést, a katonai szakértők folyamatosan tárgyalnak a kívánatos „stratégiai stabilitás” elérésének módjáról. A fogalmon általában a konfliktus kirobbanásának kockázatát növelő tényezők, főként a hagyományos fegyverek és a mesterséges intelligencia által jelentett veszély korlátozását értik.
Az Egyesült Államok ugyan Kínát tekinti a legnagyobb stratégiai fenyegetésnek, de a bevethető nukleáris robbanófejek nagy száma, a hidegháborút idéző retorika, az ismétlődő számítógépes kalózakciók és az ukrajnai konfliktus miatt rövid távon továbbra is Oroszország a legközvetlenebb veszélyforrás. A kibertámadásokkal és az új technológiák jelentette veszéllyel foglalkozó vezető fehér házi tanácsadó, Anne Neuberger azonban hosszabb ideje rendszeres kapcsolatban áll a Kremlben dolgozó partnereivel. Megbeszéléseikről alig valamit lehet tudni, de előrelépést jelent, hogy Washington átadta azoknak a név szerint azonosított orosz hackereknek a listáját, akiknek kéri az őrizetbe vételét. Az amerikaiak az iráni nukleáris programmal és, bár kisebb mértékben, de Észak-Korával kapcsolatban is számítanak az oroszok együttműködésére.
Az egyik legbefolyásosabb orosz biztonságpolitikai szakértő szerint egyelőre biztató, hogy Joe Biden józanul szemléli a dolgokat. „Ami a legfontosabb, tisztában van vele, hogy nem tudja megváltoztatni Oroszországot. Oroszország ilyen, amilyen” - idézte Fjodor Lukjanovot a New York Times. A lap szerint továbbra is napirenden van Biden és Putyin újabb csúcstalálkozója, amelyre azonban nem kerülhetett sor a mostani klímacsúcs alatt, mert az orosz elnök végül nem utazott el Glasgow-ba.