regény;COVID-19;

- Kulcslyuk

Bárcsak a közelmúltunkat idézné, bárcsak egy lezárt másfél év bezártsága juthatna az olvasó eszébe kezében Nagy Mónika Kísértetek álarcban című könyvével utazva a buszon. Felpillantva a lapokból azonban okkal maszkos utastársakat lát, okostelefonján reggel 9 körül breaking news-ként érkezik az újabb fertőzöttek, kórházba kerültek, lélegeztetőgépre kapcsoltak és elhunytak száma; és ha meg is fogalmazódnak tervek a (közel)jövő programjait illetően a fejében, kigyullad a kis piros lámpa: bármelyik nap ismét lezárhat az ország, a kontinens, a világ.

Ellentétben a külföldi közszolgálati és kereskedelmi médiával, nálunk a kormány tiltása miatt nem vagy alig készülhettek riportok, dokumentumfilmek kórházakban, ezért leginkább a név nélkül nyilatkozó orvosok, egészségügyi dolgozók, szerencsésen gyógyult betegek történeteiből kaphatunk képet a koronavírus gyógyításáról. És egy-két könyvből, köztük az intenzív osztályon dolgozó gyógytornász, Nagy Mónika Covid-regényéből.

Nagy Mónika nem dokumentumot, riportot vagy naplót írt, öt szereplője képzelt alak, portréjuk és történetük ugyanakkor valós élményekre épül. Az intenzíves nővér, az orvos, a gyógytornász, a nagymama és a kamionsofőr sorsa egy Covid-osztályon fűződik egymásba, de mindegyikük kap azon kívüli helyszíneket, és a gyógyuláson-gyógyításon kívüli eseményeket is. Szövődik szerelem, elcsattan pofon, megszűnik étterem, mindez azonban inkább a visszavárt hétköznapok felsejlése, kitekintés a kulcslyukon át a hermetikusan zárt kórházi osztályról. A kötet utolsó lapjaira került orvosi szakkifejezések szótára érthetővé teszi az egészségügyben járatlanok számára az ismeretlen szavakat, közben visszaránt a realitásba.

Nagy Mónika ír, de nem író, képzelőereje nem szárnyal és mondatai is alaposabb szöveggondozást kívántak volna. Mindennek ellenére azon a bizonyos, maszkos utasokkal teli buszon nem könnyű letenni a Kísértet álarcbant és elképzelni, hogy a Covid19 egyszer majd a múlt rossz emléke lesz a jelen szorongása helyett. 

Infó:

Nagy Mónika: Kísértet álarcban

Covid-regény

Atlantic Press Kiadó

173 oldal  

Száz éve született Király István irodalomtörténész, akadémikus, egyetemi tanár. A centenáriumra jelent meg válogatott tanulmányainak, interjúinak gyűjteménye (Petőfitől Tandoriig), október közepén pedig – Sárospatakon – konferencia foglalkozott az életmű különféle kérdéseivel. Agárdi Péter művelődés- és irodalomtörténészt, a kötet − Soltész Márton melletti – társszerkesztőjét, az emlékülés egyik szervezőjét ebből az alkalomból kérdeztük.