A nyugdíjakról röviden annyit érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon Orbán Viktor kormányra kerülése óta folyamatosan nő az átlagbér és az átlagnyugdíj közötti különbség. Azaz a kormány a bérekből levont járulékokból egyre kevesebbet ad a nyugdíjasoknak – ebben a mutatóban a 2010-es, viszonylag kedvező uniós szintről mára bezuhantunk az európai átlag alá. Amíg a hatalom elvesztésének kockázata komolyan föl nem merült, eszébe sem jutott visszaadni a 2008-2009-es világgazdasági válság nyomán elillant 13. havi nyugdíjat – jól jött az a pénz másra is.
Bővebben, kitérve a nyugdíjasoknak címzett kampány- és öntömjénszagú Orbán-levél azon állítására, hogy a kormány az összes ígéretét betartotta, célszerű talán végigvenni (a Fidesz 11 évvel ezelőtti programjából idézve), melyek voltak azok a bizonyos ígéretek.
„Nem engedjük, hogy az állami nyugdíjak mellett szolgáltatást biztosító magánnyugdíjpénztári rendszer megtakarításai veszélybe kerüljenek.” (Apropó: mi is van a szintén 2010-ben megígért egyéni nyugdíjszámlákkal?)
„A mi szociális biztonságot teremtő politikánk egyik sarokpillére lesz az idős embereket szolgáló politika. Ez számunkra nemcsak a nyugdíjas-társadalom szerzett jogokra épülő nyugellátásának védelmét, a nyugdíjak vásárlóértékének megőrzését jelenti, hanem olyan komplex szolgáltató rendszert, amely ennek a társadalmi rétegnek a megbecsülését és biztonságát hivatott megteremteni. (Szerzett jogok? Hogyan is történt a szolgálati meg a rokkantnyugdíjakkal? És a vásárlóértékkel?)
„Változásra van szükség a szemléletben is, hiszen a nyugdíjazás nem jelentheti a passzivitásba vonulást, a haszontalanság érzését. (Kényszernyugdíjazások?)
"Azok számára, akik idősek otthonaiban kívánják, tudják eltölteni életük utolsó évtizedeit, megteremtjük a személyre szabott szolgáltatások rendszerét." (Megteremtették?)
Aki nyugdíjasként azt tapasztalta, hogy minden ígéret teljesült, az szavazzon jó szívvel 2022-ben is a Fideszre. A többiek pedig abban a tudatban szavazhatnak másra, hogy nem vállalnak túl nagy kockázatot.