Többször is előfordultak súlyos balesetek popkoncerteken, ami a pénteki houstoni esetet kirívóvá teszi, hogy az előadók csak 40 perccel a tragikus események kezdete után állították le a show-t. Ötvenezren gyűltek össze a hétvégi Astroworld fesztivál első napján, pénteken a koncerthelyszínen, és már kora délután a bejutásnál is tumultuózus jelenetek játszódtak le. A fiatalok a videofelvételek tanúsága szerint egyszerűen áttörtek a beengedő kapukon, a lovasrendőrök is csak nézni tudták a történteket.
Travist negyed tíz tájban várták, hogy megérkezzen, de a közönség már a rapper megjelenése előtt összegyűlt a színpad előtt, egy rendőr szerint minden nagyon gyorsan történt. Amikor a rapper megjelent, az emberek előrenyomultak, a színpad közelébe állók, egyszercsak magukon érezték a felgyülemlő tömeg nyomását és sikítozni kezdtek. Egy szemtanú a CNN-nek, elmondta, a tömeg egyre szűkebb és szűkebb lett, egy ponton már nagyon nehéz volt levegőt venni is. Amikor Scott előadta az első dalt, Tellez látott maga körül elájulni másokat. A 20 éves fiatal elmondta, mindannyian segítségért kiabáltak, de senki nem segített nekik, és senki nem is hallotta őket. "Borzasztó volt, az emberek az életükért kiabáltak, és nem tudtak kijönni a tömegből, senki nem tudott mozdulni." Egy másik szemtanú szerint tisztán látszott, hogy néhányan elájultak, de a tömeg újra és újra keresztültaposott rajtuk, az emberek nem törődtek semmivel csak közelebb akartak jutni a színpadhoz. Jeffrey Schmidt elmondta, volt egy számláló a színpadon, amelyik azt mutatta, mikor lép színpadra Scott, de minden egyes perccel közelebb a nullához egyre nehezebbé vált a légzés. Ő és a legjobb barátja igyekeztek higgadtan, lassan kijutni a tömegből, de nem tudták, hogy hamarosan elszabadul a pokol, az emberek elkezdtek elájulni, a földre zuhanni. Schmidt és a barátja igyekeztek megvédeni a földön fekvőket, de a tömeg ereje túl erős volt, így ők is a sérültekre borultak. Végül mindketten kijutottak a káoszból. Schmidt szerint a rendezvény nem koncert volt, hanem harc a túlélésért. "Tanúja voltam annak, hogy több ember eszméletlenül fekszik és lélegezni sem tud, az alattam fekvők segítségért kiáltottak. De fizikailag képtelen voltam segíteni. Ez az, ami a legsúlyosabban traumatizált, hogy nem tudtam segíteni a körülöttem lévőknek, megszakad a szívem értük és a családjukért" - tette hozzá a fiatal.
Travisék 21.30-kor kapták az első jelentéseket a sérülésekről, de az még nem tisztázott, valójában mit láthattak a színpadról, és tudtak-e arról, milyen helyzet alakult ki előttük. Mindenesetre folytatták a műsort 22.10-ig. Az azonban a videofelvételen pontosan látszik, hogy Scott egyszer csak leáll, egy ideig zavarodottan nézi a tömegbe érkező mentőket, majd folytatja a műsort. Nem sokkal ezután leállították a koncertet. A rapper azt állította, nem tudta, mennyire fordultak komolyra a dolgok, miközben a hatóságok már 21.38-kor ,,tömeges áldozatot követelő eseménnyé” nyilvánították a koncertet.
Egy biztonsági őr megpróbált elfogni egy erőszakos fesztiválozót, aki válaszul a nyakába szúrt valamit. Az őr elvesztette az eszméletét és csak Narcan beadása után tért magához, amit drogtúladagolás esetén alkalmaznak.
A rapper közleményében nyilatkozott a tragédia kapcsán és elmondta, hogy teljes mértékben együttműködik a houstoni rendőrséggel, és részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. Travis saját bevallása szerint szereti, ha a koncertjein elszabadul a dühöngés, eddig legalább kétszer letartóztatták, mert rendbontást kezdeményezett, 2015-ben egy év felfüggesztettet kapott, mert arra bíztatta rajongóit, hogy ugorjanak át a biztonsági korlátokon.
Az egyik résztvevő, Manuel Souza egymillió dolláros kártérítést követel, miután a földre lökték és megtaposták, valamint távoltartási végzést is kért, nehogy megsemmisíthessék a birtokában lévő bizonyítékokat az ügyben. Souza az énekes mellett perli a szervező céget, és Travis kiadóját is. ,,A vádlottak elmulasztották megfelelően biztonságos módon megszervezni és lebonyolítani az eseményt. Ehelyett tudatosan semmibe vették azokat a veszélyeket, amelyek a koncertlátogatókra leselkedtek, többször tudatosan bátorították a veszélyes viselkedést" - áll a Souza beadványában.
*
Csak megelőzéssel lehet elkerülni a Houstonban történtekhez hasonló tömegkatasztrófát – ha a pánik kialakul, azt kívülről szinte lehetetlen kezelni - nyilatkozta lapunknak Síklaki István. A szociálpszichológus szerint a pénteki eseményen a tipikus tömegpszichózis volt jelen. Ilyenkor, amikor ott áll egy ember a tömegben, nem mérlegeli, hogy a saját mozdulata milyen hatással lesz a többiekre. A tömeglélektannal kapcsolatos alapmegfigyelés, hogy ebben az esetben megszűnik az egyéni gondolkodás, az egyén módosult tudatállapotba kerül. A felfokozott lelki állapotban együtt mozgó tömeg képtelen ezzel számolni. Ilyenkor csak együttmozgás van, a következmények mérlegelése eltűnik. A helyzetet csak pontos és okos szervezéssel lehet kezelni, a megelőzés és nem az utólagos helyzetkezelés a megoldás. Enélkül az emberi lélek automatizmusa ilyen tragédiához vezet. A pénteki koncerten ez kimaradt a szervezésből, pedig megfelelő távolságra felállított kordonokkal, a tömeg között elhelyezkedő biztonságiakkal megakadályozható lett volna a katasztrófa. Ha a megelőzés nem történik meg, semmit nem lehet tenni egy ilyen helyzetben. A pánik eluralkodik, és már csak az egyének lélekjelenlétén múlik, mi lesz a végkifejlet.
Pánikot sokan éltek már át, ez egy olyan érzelmi állapot, amiben a menekülési kényszer felülbírálja a józan észt. Aki a hatása alá kerül, a meneküléssel a saját testi épségét is veszélyeztetheti. Síklaki István ezt úgy magyarázta, az egyéniség elveszik, a cselekvést a módosult tudatállapot irányítja. Az elmén elhatalmasodó rémület egy automatikus menekülési reflexet indít be. Ennek pedig éppen az automatizmus, az azonnali cselekvés a veszélye. A pánikhelyzetet az átgondolt cselekvés oldhatná fel, a pénteki koncerten például az, ha a helyszínt fokozatosan hagyták volna el a résztvevők. Csakhogy ezt éppen a módosult tudatállapot akadályozza meg.
A szakember a hétköznapi pánikkal kapcsolatban is az önfegyelmet hangsúlyozta. Van, aki pánikba esik, ha beszorul a liftbe, van, aki pókoktól éli át ezt az érzést. Aki ezt külső segítséggel szeretné leküzdeni, szakember segítségét kérheti. A gyógyítás technikája sok esetben az, hogy a terápián a pánikot előidéző helyzetbe hozzák a pacienst, aki megtanulja ezt kezelni, és az agy szép lassan elengedi a félelemet. Ezzel a lehetőséggel kevesen élnek, a mindennapokban az önfegyelem lehet a segítség.