megfigyelés;titkosszolgálat;Laborcz Sándor;Pegasus;

Gyurcsányék egykori titkosszolgálati vezetőit is célba vehette a Pegasus

Az egyik érintett kíváncsi lenne rá, milyen törvényes okot tudnak felhozni megfigyelésére.

Laborc Sándort, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egykori főigazgatóját, valamint közeli munkatársát, Glemba Zoltán volt NBH-s műveleti főosztályvezetőt is célba vették a Pegasus kémszoftverrel

derítette ki a Direkt36.

Az oknyomozó portál szerint nincs egyértelmű magyarázat arra, hogy Laborcot és Glembát miért vették célba a Pegasusszal. Mindketten 2019 nyarán kerültek a célkeresztbe, amikor állításuk szerint már egy évtizede nyugállományban, a szakmájuktól visszavonultan éltek. Az érintettek szerint azért válhattak célponttá, mert a jelenleg hatalmon lévő politikai erők azt feltételezik, hogy számukra káros információk vannak a birtokukban. „Nem vagyok meglepve. 2010 óta kisebb-nagyobb megszakításokkal folyamatosan ellenőrizték a tevékenységemet. Miután 31 éven keresztül tanultam és gyakoroltam ezt a szakmát, a figyelést, a technikai ellenőrzést is észre lehet venni” - nyilatkozta Laborc Sándor. Hozzátette, hogy a megfigyelésnek a megszakadó és visszajátszott telefonbeszélgetések, illetve az akadozó adatforgalom mellett egyéb jeleit is tapasztalta. „De miután ennyi időn át keresztül-kasul ellenőriztek, kíváncsi vagyok, hogy 2019-ben, 9 év után mit tudtak még kitalálni a megfigyelésem törvényes indoklására” – mondta, hozzátéve, hogy a 2010 után ellene indított eljárások ugyanis addigra már mind lecsengtek.

Őt egyébként gyakran hozzák hírbe a DK-val, noha a volt titkosszolgálati vezető azt állítja, nyugdíjba vonult se a párthoz, se a politikához nincs semmi köze. 

A két egykori nemzetbiztonsági vezető megfigyelési célponttá válása annak fényében különösen érdekes, hogy az Orbán-kormány és a médiája régóta éppen őket vádolja azzal, hogy 2010 előtt politikai indíttatásból megfigyeltek akkor még ellenzéki fideszes vezetőket. Kormánypárti politikusok ugyanis már egy évtizede visszatérően állítják, hogy 2010 előtti ellenzéki éveikben Laborc és Glemba vezetésével az NBH dolgozott rájuk.

A portál az érintetteknek felajánlotta, hogy bevizsgáltatják telefonjaikat, azonban adatbiztonsági okokra hivatkozva nem kívántak élni ezzel a lehetőséggel.

Nem ők lennének az egyedüli titkosszolgálati vezetők, akiket a Fidesz-kormány célba vett a Pegasus nevű kiberfegyverrel: ugyancsak a Direkt36 cikke nyomán beszámoltunk róla, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgató-helyettesét, Bodnár Zsoltot akkoriban kezdhették megfigyelni, amikor belső konfliktusba keveredett főnökével, Hajdu Jánossal, majd távozni kényszerült a terrorelhárítástól. 

A múlt héten Kósa Lajos hosszú hónapok után elismerte, hogy a kormány megvette a technológiát. A csütörtöki kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető miniszter is arról beszélt az ügy kapcsán, hogy van valóságalapja azon értesüléseknek, melyek a sajtóban megjelentek.