Románia;román kormányválság;

2021-11-15 09:00:00

Rotációs kormánya lehet Romániának

Hétvégén is folytatódtak a kormányalakítási tárgyalások a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ között, cikkünk megjelenéséig azonban nem jelentették be ki lesz Románia új miniszterelnöke.

A kormányválság szeptember elseje óta tart Romániában, amikor is a hárompárti jobbközép koalícióból kilépett a rendszerkritikus zöld párt, a Mentsétek meg Romániát! (USR). Azóta több kijelölt liberális miniszterelnök próbálkozott kormányalakítással, sikertelenül. A jelenlegi koalíciós tárgyalások azonban nemzeti egységkormány felállítását célozzák, a két nagy, egymás legnagyobb ellenségének és ellenfelének számító váltópárt, a konzervatív jobboldali nemzeti liberális és a szociáldemokrata párt kényszerházasságát. Az RMDSZ-re a parlamenti matematika szerint nem lenne szükség, ám egyelőre mindkét nagy párt ragaszkodik a magyar kisebbség képviseletének kormányzati jelenlétéhez.

Jobb–bal nagykoalícióra már volt példa korábban is Romániában, a Boc (2008)-illetve a Ponta (2012) kormányok idején, de nem bizonyultak hosszú életűeknek. Akkor a gazdasági világválság, ma a koronavírus járvány kényszerítette a román pártokat az együttműködésre. Elemzők ezúttal sem bíznak abban, hogy tartós lesz a kooperáció, hogy a román politikum bármiféle kényszerítő körülmény nyomására képes legyen a „német” és más nyugati országokban bevált modellre.

Az egy hete zajló kormányalakítási tárgyalások legnagyobb akadálya a kormányfő személye, ugyanis mindkét nagy alakulat ragaszkodik ahhoz, hogy ő adja a miniszterelnököt. A patthelyzet feloldására merült fel a rotációs kormányzás lehetősége, ami azt jelentené , hogy a kabinetben résztvevő három párt jelöltjei egymást váltva töltenék be a tisztséget.

Kelemen Hunor RMDSZ elnök a román Digi24 tévécsatornának nyilatkozva azt mondta, felmerült az a lehetőség, hogy a feszültség és a két nagy párt közötti presztízscsata semlegesítéseként ő nyissa az egymást váltó kormányfők sorát. De mint fogalmazott, a pártok „nem engedhetik meg maguknak, hogy ne állítsanak saját jelöltet”. Azt is hozzátette, a miniszterelnököt Klaus Johannis államfő nevezi ki, és nem hiszi, hogy őt is felkérné a kormányalakításra.

Hozzátesszük, Klaus Johannis német nemzetiségű, államfőként mindvégig „barátságtalan” volt a magyar kisebbséggel.