;

Nádas Péter;Kurtág György;Perényi Miklós;Marcel Proust;

- Nádastól Proustig, Kurtágtól Perényiig

Várjon Dénes és Simon Izabella idén is megrendezi zenei fesztiválját, amely most is határozott tematika köré szerveződik. Idén az eltűnt idő nyomába erednek az előadók és a közönség.

A zongoraművész-házaspár hét éve indította el a kamara.hu elnevezésű programsorozatát a Zeneakadémián, amely most hat hangversenyt, az azokat felvezető előadásokat, gyerekeknek szóló foglalkozást, és a magyar irodalom egyik legnagyobb alakjával, Nádas Péterrel történő beszélgetést is magában foglal. “Minden évben egy számunkra kedves regény szolgáltatja a tematikai alapot a fesztiválunkhoz. Fontosnak tartjuk, hogy legyen egy olyan koncepció, ami köré a programokat szervezzük” - kezdte a beavatást fesztiváljuk titkaiba Simon Izabella. “Aki a zenével foglalkozik, az eltűnt idő nyomát kutatja: nagyrészt a múlt alkotásait játsszuk. De az idő magának a zenének is az egyik legfontosabb paramétere. Természetesen mivel egyértelműen utalunk Proust regényére, bizonyos motívumok konkrétan megjelennek a programokban: például az emlékek az emlékezés, a fiatalság az első kötet alapján vezérmotívuma lett a fesztiválnak. De bemutatjuk Proust ízlésvilágát, a hozzá közel álló zeneszerzőket. Beethovent nagyon szerette, de a kortársai is megjelennek, például Fauré, és egy kicsit a magánéletébe is bevilágítunk, hiszen megszólalnak Reynaldo Hahn dalai is, aki egy időben élettársa volt az írónak” - fejti ki Várjon Dénes.

“Az idő fogalma tényleg nehezen ragadható meg, sokféle jelentése van, de a gyerekek számára minden ilyen nekünk bonyolult dolog pofon egyszerű. Az élet, az évszakok, a napok ritmusát igyekszem számukra megvilágítani, emellett a zene keletkezése is az eltűnt időben történt. Interaktívak foglalkozásaim, a gyerekek lelkesen vesznek részt ezeken, nem csak olyanoknak szólnak, akik már bevezetést nyertek a zene világába. Mint ahogy a fesztivál is épít a társművészetekre, itt is meg fognak jelenni a képzőművészeti alkotások, párhuzamosan a mesékkel, zenei alkotásokkal” - magyarázta Simon Izabella. Évről évre sok visszatérő előadó vendége van a fesztiváloknak, egyrészt évtizedek óta ismert zenészbarátokat hív meg a szervező házaspár, mellettük olyanokat, akikről tudják, hogy bele tudnak illeszkedni egy ilyen központi téma köré szervezett programsorozatba, ami azért kicsit más hozzáállást kíván, mint a többi.

Két új magyar mű is ősbemutatóként hangzik fel, ezekről megtudtuk, hogy Kurtág György és Devich Sándor is kamarazenetanára volt a művészeknek a Zeneakadémián, Kurtág műve pedig a 2015-ben elhunyt Devichre emlékezik, előadója unokája, Devich Benedek lesz nagybőgőn. Perényi Miklósnak fontos a komponálás, érdekes megfigyelni, hogy zeneszerzőként mit tart fontosnak, ami természetesen előadóművészetében is megnyilvánul: a zeneszerzői és az előadói énje kéz a kézben jár, még akkor is ha hangversenyző csellóművészként ismerjük jobban. A bemutatók a múlt zenéi - Mozart, Beethoven, Franck - között hangzanak el, lényeges, hogy az új zenék a régiek között jelenjenek meg, rámutatva arra, hogy a mai művek a múltban gyökereznek, ezeket az összefüggéseket meg kell mutatni.

Része a fesztiváloknak írókkal való színpadi beszélgetés, idén a vendég Nádas Péter, jegyeztük meg. “ Nádas Péter ritkán ad interjút, óriási öröm és szerencse számunkra, hogy elfogadta meghívásunkat, ráadásul éppen Proust kapcsán. Természetesen írói stílusuk teljesen más,  mégis érzünk egyfajta hasonlóságot kettejük között, mi is várjuk a beszélgetést, hogy vajon mit tudunk meg tőle Proustról” - jelezte Simon Izabella. “Fontosnak tarjuk - folytatta -, hogy minden évben ketten együtt is előadjunk valamit, most különösen jól illik a műsorba Mozart kétzongorás versenyműve, amivel a száz éve született Anda Gézára emlékező gálaesten hangzik el: ezt ő nagyon gyakran játszotta Clara Haskillal együtt”. Anda a maga korának egyik legfontosabb zongoraművésze volt, bevallottan Dohnányi volt legfontosabb mestere. A nagy romantikusoktól éppen Haskillal való ismeretsége révén fordult Mozart felé, elsőként vette fel lemezre összes zongoraversenyét, emellett a Bartók zongoraversenyeknek is úttörő előadója volt. A programban egyébként játszani fog Anton Gerzenberg, a 2021-es Anda Géza Zongoraverseny győztese is - tudtuk meg végül Várjon Dénestől.   

Infó

kamara.hu 2021 – Az eltűnt idő nyomában

Kamarazenei fesztivál a Zeneakadémián

2021. november 18.-21. 

Egy város a keleti határterületen, egy sziget a Kaszpi-tengeren és egy iskola Moszkva közelében: a mai orosz társadalom életébe is bepillantást lehetett nyerni a „valóság rétegeinek” szentelt idei Verzió dokumentumfilm-fesztiválon.