Karas Monika;

- Több tízmilliós búcsúpénz járt a médiahatóság volt elnökének

Csaknem nettó 41 millió forinttal kárpótolták a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) októberben távozó elnökét, Karas Mónikát – írta a 24.hu. Karas fizetését még 2019-ben triplázta meg a parlament, amikor a jegybankelnöki juttatás 80 százalékában, azaz havi 4 millió forintban állapította meg a bérét. Emellett kapott még 400 ezer forintot a tanácselnöki posztja után, személyzeti autót és lakhatási támogatást is. A 24.hu kérdésére az NMHH azt írta, hogy az exelnököt lemondásakor két havi végkielégítés illette meg. Ugyanakkor kártalanítást is kap, mivel a törvény szerint egy éven át nem létesíthet munkaviszonyt a médiában. Ez a megelőző 12 havi, a hatóságtól származó nettó jövedelmének felel meg, így jön ki a nettó 41 milliós summa.

Nem csak végkielégítést és kártalanítást kapott Karas, hanem egy jól fizető állást is: novembertől az Állami Számvevőszék alelnökeként dolgozik, ahol havi bruttó 4 237 800 forintot keres.

Érdemes felidézni a Fidesz politikusainak 2010-es hatalomra jutásuk utáni megjegyzését, amikor „pofátlan végkielégítésről” beszéltek az állami cégek esetében. 98 százalékos különadót is be akartak vezetni a 2 millió forintot meghaladó juttatásokra a munkaviszony megszűnése esetén. Ezt egyébként az Alkotmánybíróság nem fogadta el, mert a visszamenőleges hatály miatt ellentétesnek ítélték a jog- és vagyonbiztonsággal. A Fidesz többször módosította a törvényt, majd 2018-ban csöndben visszavonták.

Mediaworks-től a kormánybaA jelenlegi vezérigazgató-helyettest, Kálmán Erikát nevezte ki a Mediaworks Zrt. új vezérigazgatójává, valamint az igazgatóság elnökévé a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) kuratóriuma. A döntést azután hozták meg, hogy a Mediaworks eddigi vezetője, Szabó László – ahogy a közleményben fogalmaztak – "más fontos kormányzati megbízatást kap." Mint kiderült, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter gyógyszeriparért felelős miniszteri biztosnak nevezte ki. Az új vezérigazgató közgazdászként korábban magyar és nemzetközi vállalatoknál is vállalatszervezéssel és szervezetfejlesztéssel foglalkozott felsővezetői pozícióban, több éve médiapiaci területen dolgozik. A közlemény szerint általános tapasztalata mellett kiválóan ismeri magát a Mediaworkst: részt vett a cégcsoport korábbi akvizíciós folyamataiban, 2015-től pedig folyamatosan a menedzsment tagja. A közlemény arra nem tért ki, hogy Kálmán Erikának jelentős szerepe volt a Népszabadság öt évvel ezelőtti bezárásakor. 

Úgy tűnik, az ellenzéki miniszterelnök-jelölt komolyan gondolta, hogy szakértői kormánnyal vágna neki az ország vezetésének.