„Tisztelt Elnök Úr! Ön hazánk jelenkori történelmének egyik legmeghatározóbb időszakában töltött be fontos tisztségeket. Alkotmánybíróként és az Alkotmánybíróság első elnökeként (1990 és 1998 között) Önnek döntő szerepe volt abban, hogy Magyarországon nem valósulhatott meg a történelmi igazságtétel, nem vonhattuk felelősségre a minősített hazaárulókat. Az olyanokat például, mint Hegedűs András egykori rákosista miniszterelnök, aki több politikai kivégzésért felelt, és aki 1956-ban aláírta a szovjet hadsereget behívó levelet, hogy ezzel teremtsen jogi alapot a Szovjetunió Magyarország ellen indított újabb háborújához. De elkerülte a felelősségre vonást Péter Gábor és sokan mások is“ - írta kedden, a Facebookon, Sólyom Lászlónak címzett nyílt levelében Schmidt Mária.
A Terror Háza Múzeum főigazgatója felrótta a volt köztársasági elnöknek, hogy véleményével és döntésével az igazsággal szemben a jog mellett állt ki és ezzel meg akarta fosztani az újonnan kiépülő demokratikus rendszert erkölcsi legitimációjától. Emlékeztetett arra, hogy 2006. szeptember 18-án, a „legitimációs válságot“ okozó őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésének másnapján azt nyilatkozta, semmilyen cél nem igazolhatja, hogy bárki a demokráciába vetett bizalmat kockáztassa, még kevésbé, hogy ezt tudatosan, sőt büszkén tegye.
„A fentiek alapján érthetetlen számomra, hogy miért hallgat Ön, Sólyom László akkor, amikor a hatalomra készülő ellenzék politikusai nyilvánvalóan alkotmányos puccsra készülnek. Alaptörvényünk, amire egyébként mindannyian felesküdtek, megsemmisítésével, kétharmados törvények feles többséggel való hatályon kívülre helyezésével fenyegetnek. Diktatórikus eszközök használatát, a legfőbb ügyész azonnali letartóztatását, a bankszámlák miniszterelnöki döntés alapján történő zárolását, egyesek földönfutóvá tételét, repülési tilalom elrendelését, vagyonelkobzást lebegtetnek, ígérnek híveiknek“ - fogalmazott Schmidt Mária.
Egyúttal reményét fejezte ki, hogy az Alaptörvény mellett ugyanolyan szakmai és erkölcsi határozottsággal áll ki, mint amikor a történelmi igazságtételt lehetetlenítette el.
- zárul Schmidt Mária levele.
„A címzett nincsen rajta közösségi oldalon, így a levél nem fog eljutni hozzá. Egyébként ha az »alkotmánypuccs« reális veszéllyé válik, nyilván meg fog szólalni, választási kampányba viszont eddig sem folyt bele“ - kommentelt a bejegyzés alá az LMP korábbi vezetője. Schiffer András szerint a történelmi igazságtétel - a tömeggyilkosok megbüntetése mellett az aktanyilvánosság, a lusztráció, az utódszervezeti vagyon elkobzása- elmaradását „azoktól tessék számonkérni, akik elszabotálták az alkotmányozást '90-ben (van köztük hajdani liberális, aki Sólyom elnökkel ellentétben ma is aktív politikus)“. Gondolatát azzal zárta, hogy az Alkotmánybíróság „hozott anyagból“ dolgozott és dolgozik.