Egymást követik a nyugtalanító hírek II. Erzsébet egészségi állapota és uralkodói kötelezettségeinek teljesítéséből való fokozatos visszavonulása felől. Szombaton különösen nehéz napja lehetett a királynőnek, hiszen aznap ünnepelte volna 74. házassági évfordulóját az áprilisban elhunyt Fülöp, edinburghi herceggel, aki elválaszthatatlan társa volt hivatali megjelenései során. A royalisták már csak azért is aggódnak, hogy a királynő hogy részt tud-e venni a trónra lépésének hetvenedik évfordulójával kapcsolatos eseményeken. A jeles alkalom jövő februárban lesz és annak országos megünneplése júniusban munkaszüneti nappal megspékelt négynapos fesztivállal végződik. Az elmúlt héten orvosai tanácsára a 95 éves uralkodó két olyan eseménytől is távol maradt, melyek egész munkássága során piros ceruzával vastagon voltak bevésve a naptárjába, előbb múlt vasárnap a háborúk áldozatai és túlélő veteránjai előtt tisztelgő Megemlékezés Napja, a Cenotaph előtti koszorúzás, majd az anglikán egyház ötévenként összeülő Nagy Zsinatja előtt mondott beszéd. Utóbbi jelentőségét aláhúzza, hogy ő a Church of England feje.
A hallatlan fegyelméről híres uralkodó végül összeszedte magát annyira legutóbbi egészségi visszaeséséből, hátfájásából, hogy szerdán minden látható segítség nélkül állva tudta fogadni a windsori kastélyban Sir Nick Cartert, a brit hadsereg búcsúzó vezérkari főnökét, akivel még élcelődött is az idő elkerülhetetlen múlásáról. Nyilvánvaló, hogy II. Erzsébet funkcióit fokozatosan a második és harmadik nemzedék veszi át, akiket újabban "Magnificent Seven" gyűjtőnéven, vagyis "Csodálatos Hetes"-ként emlegetnek. Károly walesi herceg és felesége Kamilla, Cornwall hercegnéje; Vilmos és Katalin, a cambridge-i hercegi pár; Anna hercegnő; valamint Eduárd és Zsófia, a wessexi gróf és grófnéi cím viselői szinte naponta szerepelnek a nyilvánosság előtt. Friss hírek szerint az egyre magabiztosabb, sőt népszerűbb Kamilla jövőre kiemelt szerepet kap a trónlépés évfordulóján rendezett ünnepségsorozatban, ő lesz például a jelképes háziasszonya az ún. "Big Lunch"-nak, amikor országszerte több ezer családi és baráti kör piknikel majd közösen a feldíszített utcákon.
Múlt héten a koronavírus-járvány kitörése óta először utazott több napos hivatalos külföldi látogatásra a Károly és Kamilla. A trónörökös mind Jordániában, mind a jövő évi klímavédelmi konferencia helyszínén, Egyiptomban igyekezett támogatást szerezni a glasgowi Cop26 értekezleten elfogadott határozatokhoz. A nagy visszhangot kapott körút jó alkalom volt a walesi herceg számára, hogy elterelje a figyelmet az általa alapított Prince's Foundation tevékenységével kapcsolatban az utóbbi időben felmerült gyanúsításokról. A Mail on Sunday nemrégiben számolt be a "cash for access", készpénzért hozzáférés címen emlegetett állítólagos visszaélésről. A hír szerint gazdag adakozóktól a jótékonysági alapítvány kontójára beérkezett százezer fontos nagyságrendű tételekből közvetítők levontak 25 százalékot, ennek fejében biztosítva a donorok számára, hogy egy a herceggel elköltött vacsora után az éjszakát Károly skóciai kúriájában, Dumfries House-ban tölthessék. Öt százalék kerülhetett annak a Michael Wynne-Parkernek a betétszámlájára, akit korábban szabályozó testületek eltiltottak a pénzügyi tanácsadástól és igazgatósági tevékenységtől, míg 20 százalék más közbenjáróknál landolt. A Károly karitatív intézményeit sújtó botrány miatt távozásra kényszerült a herceg egyik legszorosabb bizalmasa, Michael Fawcett, a Prince's Foundation frontembere. A minap az is napvilágra került, hogy a Charity Commission, a jótékonysági intézmények felügyeleti szervezete vizsgálatot indított arról, vajon valóban egy szaúd-arábiai milliárdos által alapított szervezethez került-e, vagy hol végezte az orosz oligarcha, Dimitrij Leus által a hercegi alapítványnak felajánlott, de annak döntéshozó bizottsága által visszautasított félmilliárd font, illetve a kuratórium tagjai a törvényeket betartva tettek-e eleget kötelességeiknek?
Nem nyugodtak meg a kedélyek a sussexi hercegi párral kapcsolatban sem, sőt drámai fordulatot vett Meghan Markle-nek a Daily Mailt is kiadó Associated Newspapers ellen indított pere. A Kaliforniába emigrált egykori színésznő bocsánatkérésre kényszerült a bíróság félrevezetése miatt. Be kellett vallania azt, amit eddig is mindenki sejtett: felhatalmazta volt kommunikációs tanácsadóját, Jason Knaufot, hogy őt és Harry herceget előnyös fénybe állítva tájékoztassa közvetlenül életrajzuk, a Finding Freedom (A szabadság nyomában) szerzőit. Ez a nyilatkozat segíti a kiadó ügyét, amennyiben bizonyíték arra, hogy nem sértette meg Meghan személyiségi és szerzői jogát, amikor részleteket közölt az édesapjához, Thomas Markle-hoz intézett 2018-as leveléből. Mint most a világ megtudta, az írás minden szavát annak biztos tudatában fontolták meg, hogy az elidegenedett papa kiszivárogtatja azt a sajtónak. A királyi család számára az eset csak újabb érv ahhoz, hogy sérelmeivel ne forduljon a bírósághoz.