Rác fürdő;

2021-11-23 07:00:00

Romoktól a csillogáson át a pusztulásig - bejártuk a Rác fürdőt

Lenne pénz a Rác fürdő újbóli felújítására, de a kormány büntetőintézkedései miatt Budapest kénytelen másra költeni azt. Tíz éve újult meg, azóta áll elhagyatottan a főváros által visszavásárolt létesítmény, amelyben tegnap bejárást tartottak.

Az üvegajtó mögött fényes fekete padlóburkolat veri vissza az aranyozottan csillogó recepció pultját. A nyers betont idéző mennyezetről üvegcseppekből álló füzér hullik alá egy apró fekete medencébe, mögötte aranyfalak. Az ötcsillagosnak épült szálló elnöki lakosztályában márványkád, a pulton két márványmosdó, beépített diószínű bútorok, a szinte végig üvegfal előtt hatalmas terasz. Az átlagszobákban is elegáns fa falburkolat, érintetlen fürdőszoba. A folyosón virágmintás padlószőnyeg süpped, bár a félhomályban nehéz kivenni az állapotát. A konyha nemesacél bútorai üresen álldogálnak. A lépcsőházban viszont burjánzik a penész, a konferenciaterembe be sem lehet menni, mert olyan nagy mértékű a gombásodás. Zordonan állnak a szomszédos fürdő beléptetőkapui. A török kori, tíz éve gyönyörűen felújított fürdő medencéi üresek, itt-ott megkoptak, de csoda kéken vagy csillagosan borul föléjük a kupola. A padló és a falburkolatok még mindig szépek, az üvegpadló alatt termálforrás bugyog a zseblámpák fényében. Némely szobor kezét-lábát vesztette ugyan az elmúlt évek elhanyagoltságában, de az oroszlánfej szélesen vigyorog, a stukkók, a falicsipkék és a nőalakot idéző domborművek gyönyörűek. Igézően jól illenek ide a masszív fémzuhanyok, falikarok, a sziklafalban kirobbanthatatlanul ül a horgászó fiú. Ha nem látnánk köröttük a felázott falakat, a víztől málló vakolatot és a penészt, azt hihetnénk, csak az első vendégekre vár a fővárosi önkormányzat által idén visszavásárolt Rác fürdő és hotel.

Tíz éve újult meg, azóta áll elhagyatottan a főváros által nemrég visszavásárolt létesítmény, amelyben tegnap bejárást tartottak. Azt, hogy valójában mennyire viselte meg az épületegyüttest az elmúlt tíz év, még nem lehet pontosan tudni: ezt azért nem tudták felmérni eddig a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. munkatársai, mert még mindig nem tudták visszakapcsolni az áramot.

– Az épületegyüttes részben háromszor volt víz alatt az elmúlt években és nem tudni, milyen állapotban van az elektromos hálózat, így nagy a veszélye, hogy leégne az épület – magyarázta a hétfői épületbejáráson Szűts Ildikó, a BGYH Zrt. vezérigazgatója, aki azt is elmondta, hogy amikor az értékesítési folyamat indítása előtt itt jártak, a bútorok egy része még bent volt, bár a konyha és a légtechnika már akkor is ki volt belezve. Azóta nem sok minden maradt az eredeti berendezésből, üresek a szállodai szobák, a konyha, vittek mindent, ami kifért az ajtón. Nem tudni, hogy pontosan ki, mikor és mit vitt el. De az bizonyos, hogy az értékes elektromos kapcsolókat szakemberek szerelték ki, a rézsíneket és kábeleket színesfémtolvajok vágták le. – Két felszámolóbiztos volt, az első állítólag semmiféle dokumentációt vagy leltárt nem hagyott utódjára. A felszámoló állítólag értékesítette az ingóságokat. Nem sokat tehetünk, hiszen a főváros az épületet vette meg – tette hozzá Szűts Ildikó.

– Öt-hat évvel ezelőtt még az ágyon sorakoztak a párnák és a paplanok, a szobákban odakészítve álltak a törölközők és a poharak – emlékezett vissza Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes, aki hangsúlyozta, a városvezetés azon van, hogy minél előbb befejezhessék a felújítást és megnyithasson végre a fürdő. Ehhez a korábbi tervezőirodától, a Budapesti Műhelytől kérnek egy kiegészítő tervezést a változó szabványokra, az el nem végzett munkákra, illetve az elmúlt tíz évben keletkezett károkra tekintettel. Mást nem is tehetnek, mivel az építésziroda a tervek jogtulajdonosa. Ebből derülhet ki, hogy mit kell még vagy újra elvégezni. Ennek ismeretében írhatják ki a közbeszerzést a felújítási munkákra. A fürdő felújításáról és a hotel hasznosításáról szóló előterjesztés jövő év elején kerülhet a Fővárosi Közgyűlés elé.

Szeptemberben még azt az választ kaptuk a fürdőigazgatóságtól, hogy jövő novemberre megnyithat a fürdő. Szűts Ildikó most azt mondta, hogy az áramellátás visszaállításának késlekedése miatt már most 1-1,5 hónapos késésben vannak, de azért még bízik abban, hogy jövő év végére átadhatják a fürdőt.

A pénz elméletben meglenne rá. A fővárosi önkormányzat 7,4 milliárd forintot különített el a fürdő és a hotel visszavásárlására. Egyedüli ajánlattevőként végül 5,088 milliárd forintért kapták meg az épületegyüttest, így eleve megmaradt belőle 2,4 milliárd forint. A főváros jelzálogjogosultként visszakapott ebből a vételárból 3,6 milliárdot. Az ingatlanok megszerzése végül csak valamivel több mint 1,3 milliárdjába került a fővárosnak. A megmaradt cirka 6 milliárd forint a korábbi becslések szerint bővel elegendő lenne a megnyitáshoz. Csakhogy a kormány gazdasági megszorító intézkedései nagyon súlyos pénzügyi helyzetbe hozták a fővárost, így a Rác fürdőre és hotelre félretett pénzt várhatóan elviszi a város működőképességének fenntartása.