Nem múlt el nyomtalanul az elmúlt hetek feszültsége a kormányfőn. Mint arról lapunk is beszámolt, a Covid-19 járványon kívül meg kellett küzdenie a képviselők pénzügyi tisztátlanságai kapcsán kirobbant botránnyal, a konzervatív frakció tagjai és mezei párttagok ebből fakadó rebelliójával és be kellett ismernie, nem tudja tartani az északi országrész felzárkóztatásához elengedhetetlen vasúti hálózati reform ígéreteit.
Mindez hétfő délelőtt egy kaotikus felszólalásban tetőzött a CBI brit iparkamara éves konferenciáján, Birmingham-ben. A kormányfő, aki híres arról, hogy utolsó pillanatra hagyja beszédei előkészítését, így nem marad idő a szöveg súgógépre való áttételére, összekeverte a húszperces előadás papírjait. Rendkívül hosszúnak tűnő 20 másodperc alatt megpróbálta sorrendbe rakni a lapokat, szokásától eltérően háromszor is bocsánatot kért, majd teljesen bizarr módon közölte az ipari vezetőkből álló hallgatósággal, hogy az előző napon, „ahogy az elvárható volt tőle”, a Peppa Pig élményparkban járt - tréfás szójátékokra adva fel a labdát a sajtónak a nemzet kedvenc rajzfilmes malac-családjával kapcsolatban -, majd megszavaztatta a brit biznisz világ nagyágyúit, hogy hányan jártak a vidámparkban.
A nyilvánvaló baki és a beszéd más furcsaságainak visszhangja katasztrofális volt. Iain Dale, az LBC Radio műsorvezetője Twitter üzenetében megjegyezte: „Több sokkolóan borzalmas beszédet hallottam életem során, de Borisnak ez a CBI előtt produkált felszólalása nehezen múlható alul. Teljes összevisszaság volt.” Gary Neville, volt Manchester United és angol válogatott hátvéd, jelenleg a Sky első számú futballkommentátora szintén a szociális hálón ennyit írt: „Elég volt”. Az eseményt követő zártkörű sajtóbeszélgetésen megkérdezték a kormányfőt: "Őszintén, minden rendben van? Hiszen összekeverte a papírjait, azt sem tudta hirtelen, hol van, és teljesen elkanyarodott a témától Peppa Pig említésével. "BoJo" természetesen hárított és kijelentette, úgy érzi, a részvevők megértették a beszéd üzenetét és „minden nagyon jól ment".
A BBC politikai főszerkesztője, Laura Kuenssberg jegyzetében emlékeztet arra, hogy a minden más politikustól különböző Johnson „szóviccekkel, bakikkal, informalitással és általában be nem tűrt ingek viselésével fűszerezett karrierje végeredményben hasznos volt, történelmi többséget eredményezett számára”. Ám az elmúlt hetek megtorpanásai alapján sokan aggódnak, mi történik a Downing Street 10-ben? Egy meg nem nevezett képviselő szerint a hivatali rezidencián „amatőrök dolgoznak”. Miniszteri szintű beavatkozásra lenne szükség a változás kikényszerítéséhez, amíg nem késő. Az „i” napilapban megjelent kommentárjában Paul Waugh megjegyzi, a beszéd Margaret Thatcher saját pártfrakciója általi megbuktatásának 31. évfordulóján hangzott el, és "ha ez még nem is aktuális, a hangulat feldúlt és általános az érzés, hogy a dolgok nem mehetnek így tovább".