Kimerítő alaposságú tényfeltáró összeállítást közölt a legnagyobb olvasottságú internetes portál a magyarországi sportfinanszírozásról: a 24.hu összegzése szerint az Orbán-kormány a taoprogram tíz éve alatt 923 milliárd forintot irányított át az államkassza helyett a sportszervezetekhez. A cégek társasági adójából százalékosan a felcsúti futballakadémia részesült a legnagyobb összeggel, már 36,3 milliárd forint érkezett a néhány utcás Fejér megyei faluba. Az Orbán Viktor által 2006-ban alapított Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány még a tavalyi, Coviddal és kormányzati korlátozó intézkedésekkel súlyosbított évben is 3,9 milliárd forinthoz jutott a bőkezű vállalkozásoktól, vagyis egyáltalán nem rázta meg a válság.
A lap szerint tíz év alatt összesen 356,7 milliárd forintot élt fel a magyar futball a taó-nak köszönhetően, amivel messze megelőzi a többi sportágat. Mármint a bevételek terén, mert bármennyire is igyekszik sulykolni az állami sportsajtó a sikereket, az eredmények önmagukért beszélnek.
A hat ellenzéki párt együttműködésével felállított sportbizottságnak már kiforrott álláspontja van a taoprogram átalakítására. Tóth Tamás, a DK sportkabinetjének vezetője az összesítést kommentálva kijelentette: ellenzéki választási győzelem esetén azonnal megszüntetnék a jelenlegi egyenlőtlen rendszert. „A hivatkozott ezer milliárdban észszerűtlen fejlesztések is szerepelnek, amelyek nem köthetőek csak egy sportághoz. Sajnos sok helyen fordult elő, hogy a pénzt nem kizárólag az utánpótlás-fejlesztésre költötték. A másik szembetűnő a labdarúgás támogatásának aránytalansága, ezen belül is kiemelkedik a Felcsút kedvezményezettsége. Ezeket a fejlesztéseket azonnal le kell állítani, hiszen nem a közjót szolgálják” – fogalmazott. Kijelentette, a taoprogramnak kizárólag az utánpótlást célzó tömegesítés a feladata, nem pedig a magáncélok vagy a profi sport finanszírozása, ezért „a visszamenőleges ellenőrzés jogát fenntartjuk”. Úgy vélte, ez egyáltalán nem jellemzi a jelenlegi kabinetet, ahogy a számonkérésre, a források észszerű felhasználásának ellenőrzésére sem fordít különösképpen figyelmet. „A kontrollt mi mindenképp végigvisszük” – mondta Tóth Tamás. Szerinte a korrupciós kockázatot semmilyen szisztéma nem tudja véglegesen kiküszöbölni, de az ellenzéki sportkoncepció alapja az, hogy „a jövőben ilyen ne történhessen meg”. A források jogszerű és tiszta felhasználása alapvető választópolgári igény, ez nem függhet pártpolitikai érdekektől. Az ellenőrzés és számonkérés hiánya miatt viszont az eltelt tíz évben szinte akadálytalanul folyt ki a pénz a rendszerből, aminek gátat szabnának.
Az ellenzéki sportkabinet vezetője szerint 2024. január 1-jétől élne az új taorendszer; azért csak onnantól, mert a 2022-es, 2023-as évre beadott pályázatok addigra futnak ki. Az elmúlt tíz évben hatalmas összeg áramlott a szektorba: 2011-ben, a tao-támogatások első teljes évében 51,1 milliárdot fordítottak öt, később hat tao-sportág finanszírozására. Ez az összeg a 2017-18-as évre már 123 milliárd forintra nőtt, és az volt a rekordév a program eddigi életében. Tóth Tamás kijelentette, a taorendszert nem szüntetnék meg, de 2024-től már egy megtisztított struktúra szolgálná a magyar sportot. Amelyikben a forrásokhoz nem baráti vagy politikai alapon jutnak hozzá a sportszervezetek, hanem társadalmi hasznosságuk alapján.