Ádám öccse, a 19 éves Tamás eddig nem sokat foglalkozott a politikával, de a korrupció és az emberek között mélyülő szakadékok miatt kormányváltást szeretne. Az első szavazás lehetősége is motiválta, hogy részt vegyen az előválasztáson: „Jakabról, Dobrevről, Karácsonyról már volt valamilyen képem. Fekete-Győr Andrásnál világos volt, hogy nincs esélye. A partizános interjúja miatt a fél világ beleszállt. Pedig ha nem lenne egyesült ellenzék, én a Momentumhoz húznék. Márki-Zay Péterről is hallottam a hódmezővásárhelyi győzelme kapcsán. Amikor elmondta, hogy jobboldaliként esélye van áthozni embereket az ellenzéki oldalra, máris éreztem, hogy van a fickóban valami, és rá fogok szavazni. Tetszett, hogy határozottan, egyenesen fogalmaz, de nem ígér semmi olyasmit, amit képtelenség lenne megvalósítani. Igyekszik megtalálni az egyensúlyt a bal- és jobboldal között, és mivel nincs pártja, ő a legalkalmasabb, hogy moderáljon az ellenzéki pártok között.”
Kis fenntartásokkal ő a legjobb
Ezzel együtt Tamásnak fenntartásai vannak Márki-Zay egyes túlzó, meggondolatlan kijelentéseivel szemben. Ugyan fontos erénynek tartja, hogy gyorsan bocsánatot tud kérni miattuk, de potenciálisan mintha a miniszterelnök-jelöltben is lappangna egy kis Orbán Viktor, és a hatalom idővel talán életre is keltené.
Klára, Tamás gimnáziumi osztálytársa tudatosan készült az előválasztásra, mert fontosnak tartotta, hogy a pártok helyett az emberek dönthessenek arról, ki legyen a közös miniszterelnök-jelölt. Mégis nehezen tudott dönteni, az első fordulóra nem is ment el. A „szűrés” után próbálta minél jobban megismerni a versenyben maradt jelölteket, szintén a közösségi média és a portálok segítségével. De szüleivel, ismerőseivel is beszélgetett a kérdésről: „Alapvetően baloldali beállítottságú vagyok, de racionálisan elfogadtam, hogy Márki-Zay Péternek több az esélye a győzelemre, mert az ország többsége jobboldali. Egyetértek az elképzeléseivel. Karizmatikus ember, mind a két oldalra nyitott. Maga az élő kompromisszum.”
Ádámnak két barátja is Márki-Zay szavazói táborát gyarapította. Közülük igen praktikusan közelítette meg a kérdést Krisztián, aki amúgy kevéssé követi a politikát: „Az első körben Jakab Péterre szavaztam, tetszettek a parlamenti show-műsorai. Kiesése után álltam be Márki-Zay Péter mögé. Főleg azért, mert egyedül az ő programjában szerepelt a 40 év munka utáni nyugdíjba vonulás lehetősége, ami kedvezően érintené édesapámat. De egyébként is őszinte embernek láttam, a hódmezővásárhelyi ígéreteinek nagy részét is betartotta. Megnyerően beszél, érthető nyelven, az öltözködése is tetszik. Feliratkoztam a YouTube-csatornájára. Számomra nagyon rokonszenves a középutassága. Nem kellenek a szakadékok!”
László szintén a kormányváltáshoz keresett megfelelő és esélyes vezetőt: „Az előző parlamenti választáson még a Momentumra szavaztam, de Fekete-Győr András leírta magát, amikor százezer forintot ajánlott azoknak, akik beoltatják magukat. Maradt hát Márki-Zay. Az interjúi alapján reálisan gondolkodó, erős akaratú politikus, több irányból is szavazhatnak rá. Számomra egyébként fontosabb, milyen listával indul egy párt, és milyen programot akar megvalósítani. De mostanában lejárató kampányok alapján szavazunk, ezért a személyek kerülnek előtérbe, mik a kvalitásaik, mennyire sebezhetőek. Remélem, egyszer normalizálódik a politikai élet, és végre programok alapján dönthetünk.”
László barátnője, Csilla határozottabban, pragmatikusabb szempontok alapján fogalmaz: „Számomra az volt meggyőző Márki-Zayban, hogy közgazdász, és sok új dolgot hozhat versenyszférás tapasztalatával. Látszik, hogy rendszerben gondolkozik, ha minimálbér-emelésről vagy egy adó mértékének megváltoztatásáról beszél, tisztában van az intézkedés hatásaival. A személyiségvonásaival kevésbé fog meg. Számomra túlságosan is maszkulin figura, akárcsak Orbán, és nem mindig jó, ha odacsapunk az asztalra, hogy márpedig ez és ez lesz.”
Vegyes benyomásokkal hozta meg döntését Ádám és Tamás iskolai és sportegyesületi társa, Farkas is: „Egy Partizán-interjúból ismertem meg alaposabban, mit képvisel Márki-Zay. Aztán más közösségi csatornákon is figyeltem a szerepléseit. Leginkább a szakértői kormányról szóló elképzelésével fogott meg. És tetszik, hogy Hódmezővásárhelyen jól együtt tud működni a fideszes képviselőkkel is. Karácsony Gergely volt a másik jelöltem. A mérlegelésnél fontos szempont volt, a nehéz helyzet ellenére mit tudtak elérni polgármesteri pozíciójukban. Márki-Zayt eredményesebbnek, céltudatosabbnak láttam. Ugyanakkor néhány megnyilvánulása ellenérzéseket vált ki bennem. Az előválasztási kampányban sem tetszett például, ahogy a DK-sokról beszélt.”
Péter MZP-kampánya
A 21 éves Péter a hódmezővásárhelyi győzelem óta figyeli druszája politikai pályáját, nyilvános szerepléseit. Miatta kapott kedvet, hogy részt vegyen az előválasztáson. A Partizán-interjú megerősítette Márki-Zay támogatásában. Elköteleződése odáig fokozódott, hogy környezetében kampányolni kezdett a jelölt mellett: „Sok barátommal beszéltem az előválasztásról, az indulókról, elmondtam, miért tartom alkalmasnak Márki-Zayt. A családomat is próbáltam győzködni. Édesanyámnak, aki Karácsonyra szavazott volna, azzal érveltem, hogy MZP egy tiszta lap, nincs beágyazódva egyetlen pártba sem. Akiknek nem volt szimpatikus, elmondtam, mennyivel unszimpatikusabbak a többiek. Hogy az ő jobboldalisága a közepet jelenti, és a migránstéma csak egy politikai fogás a Fidesszel szemben. Melyik politikus csinál még rajta kívül élő beszélgetéseket a Facebook-oldalán az emberekkel? Bármit kérdezhetnek tőle, és ő válaszol. Meggyőződésem, hogy képes lesz irányítani egy nagykoalíciót, mert annak minden irányzatával tud valahol azonosulni. Számomra a céljai közül legfontosabb a korrupció felszámolása, migránskérdés finomítása, az uniós felzárkózás, a csatlakozás az Európai Ügyészséghez. De beérném a korrupcióellenes programja megvalósulásával”.
Nem a semmiből jött
Természetesen az általunk megkérdezettek nem reprezentálják életkori csoportjukat, még az előválasztásokon részt vevők között sem. Véleményük mégis fontos elemeket jelez a fiatal nemzedék közéleti szemléletéből. Mindenekelőtt ráébreszt, hogy a fiatalok jelentős részének politikai álláspontja, magatartása jóval átgondoltabb, tudatosabb, mint sokan képzelik. A megszólalók többsége tisztázta önmaga számára, miért vesz részt az előválasztáson, és igyekezett informálódni a jelöltekről. Márki-Zay Péter nem ismeretlen, új arcként került eléjük, tudtak hódmezővásárhelyi tevékenységéről, emlékeztetve a közvéleményt arra, hogy a politikusnak egy időben komoly kultusza volt, korábban nemegyszer merült fel a neve Orbán lehetséges kihívói között. A válaszok alapján Márky-Zay felelősnek tűnő politikai magatartásával, hitelességével vívta ki rokonszenvüket, bizalmukat. Bejegyzései, videói, nyilvános szereplései mentesek voltak modorosságtól, hivalkodó, hatásvadász eszközöktől. Hagyta természetes módon érvényesülni karizmáját, éppen ezzel hatott a megkérdezett fiatalokra. Ezzel összefüggésben érdemes eloszlatni a Márki-Zay közösségimédia-manipulációjával kapcsolatos tévhiteket is. Az internetes háló nem valami különleges világ, csupán korszerű kommunikációs fórum. A felkerülő tartalmak általában nem különböznek egy átlagos televíziós műsortól, újságcikktől. Csupán annyiról van szó, hogy a társadalom egyre nagyobb része, a fiatalokkal az élen, itt tájékozódik, olvas, szórakozik, kihasználva a gyors kapcsolódási lehetőségeket. A hatékony internetes kampány, amelyet Márki-Zay művelt, nem tartalmi-formai hókuszpókusz, hanem a felület hatékony használata.
A megszólalásokban szembetűnő még Márki-Zay pártoktól független, középutas pozíciójának üdvözlése. Ez nem annyira a pártok általános elutasítását üzeni, mint inkább a határozott igényt a politikai élet átláthatóságára. Másrészt a fiatal, rendszerváltás után felnőtt nemzedék nem igényli bal- és jobboldali ideológiák politikai(!) képviseletét. Nem magukat az eszméket utasítja el, csak nem tud velük mit kezdeni a polgári rend parlamentjében, és inkább rugalmasabb, egymáshoz kapcsolódó pólusok mentén képzeli el az érdekképviseletet. Márki-Zay Péter és a hozzá hasonló helyzetű, integratív politikai szereplők támogatásával a fiatalok nem egyszerűen kormányváltásra, hanem egy korszerűbb politikai tér kialakítására jelentik be igényüket.