Van egy jó hírünk: júliusig – az első járványhullám lecsendesüléséig – az összes vakcina hatásos volt a Covid ellen. Ez derült ki legalábbis a most közzétett hatékonysági tanulmányból. Igaz, a Sinopharm nem annyira, mint az mRNS-alapú nyugatiak – és éppen abban a korcsoportban, a 65 év felettieknél működött a legkevésbé, ahol a leggyakrabban alkalmazták –, de azért nem is volt használhatatlan. És van egy másik jó hír is: a magyar állam pontos, részletes adatokkal rendelkezik a betegekről, az átoltottságról és az egyes hatóanyagok képességeiről (mindarról, amit eddig akár adatigénylési perekben is simán letagadtak). Ha másképp lenne, akkor ugyanis az említett tanulmányt nem lehetett volna elkészíteni.
Innentől viszont a rossz hírek következnek. A legrosszabb, hogy a delta variáns által elindított negyedik hullámról ebből a kutatásból az égvilágon semmit sem tudhattunk meg. Nonszensz és elfogadhatatlan, hogy egy olyan világjárványban, amelynek a trendjei akár hetente változnak, a kormány kommunikációját és a védekezési stratégiát november végén olyan állításokra alapozzák, amelyek utoljára júliusban voltak igazak. (Ugyanígy megmagyarázhatatlan, hogy Maruzsa Zoltán, az oktatásirányítás első számú felelőse november 23-án szeptember-októberi, kizárólag bemondással alátámasztott „adatokkal” próbálja indokolni, hogy miért nincs kötelező tesztelés, digitális oktatás és a szülő által kezdeményezhető otthoni tanulás az egyre nyilvánvalóbban járványgóccá váló iskolákban).
Nincs rá komolyan vehető indok, hogy a kormány miért nem közöl naprakész, részletes területi bontású számokat az oltottság, a járványterjedés és a halálozás összefüggéseiről, és hogy miért nem tudhatják még az egészségügyben dolgozók sem (!), hogy – kifejezetten a delta variáns esetében – melyik korosztály számára melyik vakcina biztosítja a legnagyobb túlélési esélyt. Valós információk nélkül ugyanis nem lehet eredményesen fellépni a végzetes kór ellen - ahogyan azt immár több mint 33 ezer haláleset bizonyítja.