A KSH adatai szerint a kiskereskedelem forgalma októberben 15,3 százalékkal haladta meg a tavaly októbert, értéke pedig 1278 milliárd forintot tett ki, amely magasabb a tavaly decemberi forgalomnál is. Az adat csalóka mert a KSH mérései szerint az árváltozásoktól megtisztított forgalom 5,7 százalékkal emelkedett, vagyis az kiskereskedelem értékesítési árai közel 10 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Eközben a KSH októberre 6,5 százalékos inflációt mért, ugyanis a kereskedelmen kívüli árak lefele húzták az inflációs indexet.
Ezzel együtt a kiskereskedelem októberi teljesítménye jó kezdetet biztosít az utolsó negyedévnek, az elemzői ennél jóval mérsékeltebb bővüléssel számoltak. A dinamikus növekedés részben az előző évi alacsony bázis, részben pedig az október havi (mérsékelt) növekedés következménye. Havi alapon ugyanis 0,3 százalékos növekedést mutatott a szektor, ami elmarad az előző két hónapban regisztrált teljesítménytől. Összességében azonban a trend továbbra is kedvezőnek tekinthető mondta Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
A részeltekből kiderül, hogy az üzemanyagforgalom éves alapon kétszámjegyű növekedést mutat, ez részben a tavalyi rendkívül alacsony bázisra vezethető vissza. Eközben havi alapon az 1,6 százalékos növekedés lassulás a szeptemberi adathoz képest. Az októberi adat azonban még nem mutatja az elszálló üzemanyagárak okozta forgalomcsökkenést. A nem élelmiszer kiskereskedelem továbbra is jól teljesített éves alapon, ugyanakkor havi összevetésben elhanyagolható a növekedés mértéke. Könnyen lehet, hogy a vásárlók már a novemberi Black Friday akciókra készülve visszafogták a keresletüket. Ami pedig az élelmiszer kiskereskedelmet illeti, érdemi változást nem látunk a korábban megfigyelt trendekhez képest.
Tovább gyorsulhatott az adatfelvétel óta a a kiskereskedelmi forgalom Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint: a KSH heti monitorja szerint október 16- november 12. között a bolti kiskereskedelem forgalma (ami nem tartalmazza az internetes kiskereskedelmet) a pénztárgépek jelentései alapján 13,6 százalékkal bővült a két évvel korábbihoz képest, ami lényeges gyorsulást mutat a korábbi hónapokhoz képest, ezt azonban részben az árváltozások is okozzák. Az elemző ezzel együtt idén Idén 3,4 százalék körül nőhet a kiskereskedelmi forgalom, jövőre azonban az idei év eleji alacsony bázis, a gyermeket nevelők szja visszatérítése, a 13. havi nyugdíj, a jelentős béremelések miatt 11 százalék feletti forgalomnövekedésre számít a hazai boltokban. Mivel a járvány előtt a hazai kiskereskedelmi forgalom közel 7 százalékát a külföldi vásárlók és a bevásárló turizmus adták, a külföldiek visszatérése később jelentős lendületet adhat a boltok forgalmának – mondta Suppan Gergely.