Valérie Pécresse-t 61 százalékkal választotta meg a gaulle-istának is nevezett jobbközép párt, a Republikánusok mintegy 114 ezer tagja elnökjelöltnek, így az egykor Jacques Chirac, majd Nicolas Sarkozy által fémjelzett politikai tömb először küld női jelöltet a ringbe. Hol van már az az idő, amikor (1998-ban) Dominique de Villepin, Chirac akkori elnök hivatalának vezetője azt jósolta Pécresse számára: nem lesz belőle politikus, mert férje van, gyerekei, márpedig a politika nem normális embereknek, hanem neurotikusoknak való.
Pécresse ellenfele, Eric Ciotti, Alpes-Maritimes parlamenti képviselője csak 39,05 százalékot kapott. Így Emmanuel Macron, aki várhatóan jövő év elején jelenti be: újabb öt éves mandátumra pályázik, már három nővel nézhet farkasszemet áprilisban, hiszen Pécresse-n kívül Anne Hidalgo a szocialisták, Marine
Le Pen pedig a jobboldali populista Nemzeti Tömörülés (RN) színeiben indul.
Pécresse személyében az egyik legesélytelenebbnek tartott jelölt indulhat az elnökválasztáson. Egy néhány nappal ezelőtti felmérés csak a negyedik helyen mérte Ile-de-France régió elnökét Macron, Le Pen, valamint a populista Éric Zemmour mögött. Ettől függetlenül nem lehet leírni őt. Elvégre most is rácáfolt minden közvélemény-kutatásra, s képes lehet egységesíteni a jobbközép szavazótábort, amelynek támogatására egyébként maga Macron is számít. Pécresse megválasztása reményt ad arra, hogy az elnökválasztási kampány nem csak a bevándorlás szigorításáról szól majd, ahogyan ezt Macron is szorgalmazná. Eddig ugyanis a jobboldali jelöltek, az LR elnökjelöltjeit, illetve Zemmourt és Le Pent is beleértve azzal tűntek ki, ki tudja túllicitálni a másikat a bevándorlókkal szembeni kemény terveket illetően.
Pécresse a legmérsékeltebbek közé tartozott e tekintetben. Bár ő sem könnyítené meg a bevándorlók dolgát, igaz, ilyen programmal senkinek sem lenne esélye a francia elnökválasztáson. Kvótákkal szabályozná a bevándorlást és megnehezítené az állampolgárság megszerzésének kritériumait. Úgy véli, keményebb büntetést kell kiróni a problémásabb városrészekben bűncselekményt elkövetőkkel szemben. De Ciotti ellenében nem akarja bevetni a hadsereget, hanem az igazságszolgáltatás erősítésével kíván eredményt elérni. Programjának egyik kulcseleme, hogy nem az adókat csökkentené, hanem a társadalombiztosítási járulékokat. Cserében béremelést sürget. Tervet dolgozott ki az államapparátus racionalizálására és nagy hangsúlyt helyez a családpolitikára. Mint többször elmondta, kétharmadrészben Angela Merkel, egyharmadrészt pedig Margaret Thatcherhez, az egykori vasladyhez hasonlítható. Úgy véli, ő az egyedüli, aki képes lehet egységesíteni a megosztott jobboldali pártcsaládot.
A TF1 televízió szombat esti hírműsorában nagy győzelemről beszélt, áttörésként értékelte, hogy pártja női jelöltet támogatott. Mint fogalmazott, a Republikánusok felismerték, hogy a „rend és a jog értékeit” egy nő is képviselheti.
Marine Le Pen szerint a Republikánusok a „leginkább macronista” jelöltet választották meg elnökaspiránsnak, s szerinte a két politikus egy sor kérdésben ugyanazt vallja. Ezért ő képviselheti a hiteles alternatívát. Zemmour pedig felszólította Ciottit és követőit, mögötte sorakozzanak fel. Ciotti ugyanis korábban azt közölte, ha Macron és Zemmour közül kellene választani, utóbbit támogatná.