A nyugdíjtörvény szerint minden évben a várható infláció mértékével kell emelni a nyugdíjakat, amit az adott évi költségvetési törvényben kell rögzíteni. A július elején elfogadott 2022-es költségvetés még 3 százalékos inflációval számol, ennek ellenére a kormány januárban öt százalékkal emeli a nyugdíjakat – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben. A kormány, így a költségvetési törvényben szereplő inflációs prognózisát bírálja felül – ami jogilag aggályos – ugyanakkor a nyugdíjtörvény szellemében cselekszik. Már most látható, hogy ha 3 százalékkal emelnék az időskori ellátásokat – akkor 2022 novemberében kiegészítő nyugdíjemelésre lenne szükség, vagyis addig a nyugdíjasok hiteleznének az államnak. Ez utóbbi erkölcsi és politikai kára miatt soha nem szerencsés, különösen nem egy választási évben.
A hazai infláció már a koronavírus-járvány előtt gyorsan emelkedett, már 2020 elején is mértek négy százalékos inflációt, ám az áremelkedés jelentős részben világpiaci hatások miatt idén szaladt el. A KSH októberben már 6,5 százalékos éves pénzromlást mért, ami novemberben hét százalék fölé emelkedhetett (a pontos novemberi számot holnap közli a KSH). Októberben a nyugdíjas fogyasztói kosár inflációja – a KSH mérése szerint – 5,7 százalék volt. Éves átlagban idén az árak öt százalékkal emelkednek és jövőre is ekkora áremelkedés várható, vagyis a nyugdíjakat öt-öt százalékkal kell emelni ahhoz, hogy megőrizzék vásárlóértéküket. Az egyéb kifizetések nyugdíjprémium, illetve a 13 havi nyugdíj jelentenek érdemben plusz juttatást.
A plusz két százalékpontos januári emelés az államháztartás kiadásait mintegy 80-90 milliárd forinttal emelik éves szinten. Az intézkedés elvileg a hiányt növelné, ám a tervezetnél magasabb infláció megjelenik az áfa, illetve a jövedékiadó bevételekben, míg a minimálbér drasztikus, 20 százalékos emelése több százmilliárdos terven felüli bevételt generál a nyugdíjak fedezetéül is szolgáló szociális hozzájárulási adóban, illetve a személyi jövedelemadóban. A tervezetnél magasabb bérnövekedés miatt a 2022-es költségvetés felülvizsgálatra szorulna, ám erre a kormány nem lesz hajlandó a választások előtti hónapokban, így az új kormányra marad – legyen az bármilyen színű is - egy a valós gazdasági folyamatokhoz illeszkedő új költségvetés elkészítése.