megújuló energia;napelem;állami támogatás;EU-támogatások;

- Elindult a napelempályázat

Mivel ezúttal a beadás - három héten belüli - sorrendje nem számít, az állami szerverek egyelőre állták a jelentkezők rohamát.

Tegnap az e célra szolgáló Napelem.palyazat.gov.hu oldalon délután 5 órakor megnyílt a közel 202 milliárd forint keretű lakossági napelemes pályázat első köre. Ennek keretében egyelőre Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, illetve Komárom-Esztergom, Fejér és Veszprém megye lakói jelentkezhetnek. A teljes keretből a nyugat-dunántúliak ezúttal 10,7, a közép-dunántúliak pedig 10,8 milliárd forintban részesülhetnek. A beadási határidő három hét. Újdonság a korábbi pályázatokhoz, de ugyanezen kiírás eddigi terveihez képest is, hogy ez alatt a beérkezés sorrendje egyáltalán nem szempont.

Vagyis az érdeklődők a beadást akár a december 27-e délután 6 órás zárásig is elhúzhatják. (A változtatással - legalábbis tegnapi tapasztalataink szerint - egyelőre sikerült elkerülni az elmúlt évek során rendszeresen előforduló szerverösszeomlást.) Az elbírálás során minden jelentkezést kiértékelnek és a sorrend az így kapott egyedi pontszám alapján alakul ki. Ebbe beleszámít például a nevelt gyermekek száma és az, hogy az adott járás fejlesztendő-e. Az elkövetkező három hétfő délután 5 órakor a dél-dunántúliak és a dél-alföldiek 10,3 és 13,3, majd az észak-magyarországiak és az észak-alföldiek 12,9 és 17,5, végül pedig a fővárosiak és a Pest megyeiek 12,2 és 13,1 milliárd forintra csaphatnak le, úgyszintén három-három hét alatt. A tervek szerint 2022 és 2023 szeptemberében a jelenlegi keretek közel felére, 2024 szeptemberében - az eredeti terveknél egyébként fél-fél évvel később - pedig alig ötödére adható be újabb jelentkezés.

Bár az elmúlt szűk fél év során a kiírás feltételein az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) igen sokat módosított, a leglényegesebb pontok maradtak. Így alapvetően két fajta fejlesztési igény adható be. Önmagában a tetőre szerelt napelemre legfeljebb 2,9 millió forint támogatás nyerhető. Ugyanerre hőszivattyúval, energiatárolóval és nyílászárócserével együtt viszont már akár 11,3 millió is kapható. A kedvező döntés hatályba lépésétől számítva előbbit legfeljebb 14, utóbbit 18 hónap alatt kell tető alá - pontosabban fölé - hozni. (A társadalmi egyeztetés nyomán az eredeti tervekben még szereplő infra- és fűtőpanel-támogatás kikerült.) Pályázat csak arra az átalakításra alkalmas családi, iker- vagy sorházra, illetve legfeljebb hat lakásos társasházi lakásra adható be, ahol a tulajdonosok egy főre eső, jövedelemadó-bevallás szerinti tavalyi, összevont, nullánál magasabb átlagkeresete - akár -nyugdíja - nem haladja meg a 4,85 milliót. A vissza nem térítendő állami támogatás a beruházás száz százalékára igényelhető. A kivitelezést csak a honlapon regisztrált vállalkozó végezheti. A múlt héten a Magyar Nemzetben Steiner Attila illetékes államtitkár felhívta a figyelmet arra a "visszaélésre", hogy a kivitelezők a pályázathoz szükséges, előzetes felmérésért, vagy akár a beadvány megírásáért is pénzt kérnek a tulajdonosoktól. Ezek a kiadások ugyanakkor még nyertes pályázat esetén sem téríthetők meg. Ilyen esetben javaslata szerint az érdeklődő válasszon egy más kivitelezőt a listából. A velük kötött szerződés ugyanakkor szintén előfeltétel. Mindemellett az energetikai tervezésre költhető összeget 5-ről 10 százalékra emelték.

Az érdeklődőknek érdemes a kiírás számos további részletfeltételét áttanulmányozni. Egyedi tájékoztatás az ÉMI Nonprofit Kft.-nél kérhető. 

A mostani támogatás több nagyságrenddel meghaladja az elmúlt évek során igencsak megritkult eddigi lakossági megújulóenergiás vagy akár energiahatékonysági pályázatokét. Az ok, hogy a keretet elvben az EU biztosítja. Így a kiírás szerkezete is az uniós szabványokat követi. Ugyanakkor a magyar kormány és az Európai Bizottság közötti politikai viták miatt Brüsszel az összeget visszatartja. Így azt az Orbán-kabinet más forrásból megelőlegezi. Az ITM tervei szerint a program révén 35 ezer családi házra kerülhet napelem.

Az elmúlt hónapok során környezetvédő szervezetek élesen bírálták a kiírást, mondván: ha a kormány nem fordítja a keretnek legalább egy részét fogyasztáscsökkentésre - például szigetelésére -, a program visszájára fordulva akár még növelheti is a légszennyezést.

Nem kell aggódnia egy kormányváltás esetén a pénzügyminiszternek, az általa vezetett egyetemi alapítványt 150 milliárddal tőkésítik fel.