korlátozások;Boris Johnson;Nagy-Brittania;pandémia;omikron variáns;

- "Nagy-Britanniának alázatosnak kell lennie a koronavírussal szemben"

Rossz hírt rossz hír mögé temetve jelentette be a legújabb korlátozásokat a brit kormányfő. Boris Johnson körül szaporodnak a botrányok. Saját pártja is képmutatásról beszél.

Hat órán belül kétszer állt támadások kereszttüzében szerdán Boris Johnson, előbb a szokásos parlamenti interpellációk, majd egy újabb, sebtében összehívott Downing Street 10.-i sajtótájékoztató keretében. Bár a szkeptikus közvélemény tisztában van a koronavírus legújabb variánsának gyors terjedésével, a megbetegedések számának két és fél-háromnaponkénti megduplázásával, egyszerű emberek, de politikai elemzők, kormánypárti és ellenzéki képviselők közül is sokan kérdőjelezték meg a kormányfő járványügyi bejelentésének időzítését.

A családi karácsony egyelőre nincs veszélyben, sőt a vállalati partikat és az iskolai betlehemes játékokat is meg lehet tartani, de közel hat hónappal a legutóbbi országos lezárás feloldása után és az oltási program sikere ellenére már pénteken indulnak az új restrikciók. A kormány tudományos tanácsadó testülete, a Sage értékelése szerint csak így kerülhető el, hogy napi 1000-2000 koronavírusos beteg kerüljön kórházba, elviselhetetlen nyomást helyezve az NHS egészségbiztosítóra. Sajtótájékoztatóján Johnson ragaszkodott hozzá, hogy az intézkedések csak a B-tervre való áttérést jelentik, nincs szó a karantén visszaállításáról.

"Nagy-Britanniának alázatosnak kell lennie a koronavírussal szemben" - fogalmazott a Downing Street 10. lakója.

Péntektől majdnem minden nyilvános zárt helyen, - mozikban, színházakban, templomokban, - kötelezővé válik az arcmaszkviselés, de megvalósíthatatlansága miatt nem terjed ki a vendéglátóipari létesítményekre. Hétfőtől, ahol csak lehet, visszatér az otthoni munkavégzés szorgalmazása, szerda hajnaltól pedig csak oltási bizonyítvánnyal, vagy friss negatív teszteredménnyel lehet belépni az éjszakai lokálokba, stadionokba és más, nagy tömegeket vonzó események helyszínére. Sir Patrick Vallance, tudományos főtanácsadó elismerte, hogy az emberek joggal érzik magukat "leeresztve", bár a változásokat "szerénynek" minősítette.

Minden tudományos érv ellenére a csüggedő briteknek az a benyomása, hogy Boris Johnson a korlátozások rossz hírével igyekezett elterelni a figyelmet az újabb botrányról, az egy évvel ezelőtti szociális távolságtartási szabályok megsértéséről a Downing Street 10.-ben és a Konzervatívok pártszékházában rendezett karácsonyi partikkal, alkohol fűtötte spontán összejövetelekkel és búcsúbulikkal. Hiába igyekszik elhatárolni magát, sőt kért ritka bocsánatot Boris Johnson a történtekért, független vizsgálatot indítva, majd mondott le könnyek között pozíciójáról Allegra Stratton, volt szóvivő, kormányzati tanácsadó, aki egy kiszivárogtatott videón felháborító cinizmussal, kacagva beszélt a "hivatali megbeszélésnek" beállított december 18-i szórakozásról, az eset fokozta a parlamenti tory frakció elégedetlenségét.

Több képviselő jelezte panaszlevélben, hogy a társadalom megosztottnak, képmutatónak, ellenőrizhetetlennek, érzéketlennek tartja és egyre inkább megvetésével sújtja a pártot, fokozatosan veszítve el bizalmát a közel két éve, 2019. december 12-én földcsuszamlásszerű választási győzelmet szerzett Boris Johnson iránt. Az egyetlen jó hír a kormányfő számára, hogy - bizonyítékok hiányában - a rendőrség nem foglalkozik a karácsonyi bulik ügyével.   

Az  57 éves Boris Johnson és 33 éves felesége, Carrie csütörtök délelőtt bejelentették második közös csemetéjük, egy egészséges kislány megszületését. A bébi a kormányfő hivatalosan hetedik gyermeke.

Kína és Mexikó a világ két legveszélyesebb országa a médiamunkások számára.