Az Egyesült Államok arra figyelmeztetett, hogy a halasztás az észak-afrikai ország törékeny békefolyamatának összeomlását, a polgárháború kiújulását eredményezheti. A Nyugat emiatt foggal-körömmel ragaszkodik az előzetesen elfogadott menetrendhez, még szankciókat is kilátásba helyezett azon tisztségviselők ellen, akik meggátolják voksolást.
A hatalmas nemzetközi nyomásra tekintettel minden illetékes azt hangoztatja, hogy jövő pénteken meg fogják tartani a szavazást. Az egységkormány még vasárnap is ezt állította, egy nappal azután, hogy a választási bizottság (HNEC) bejelentette: képtelen közreadni a jóváhagyott jelöltek listáját. Utóbbi testületnek az okoz problémát, hogy nem teljesen világos, kik indulhatnak a jelentős hatalommal felruházott államfői posztért. Főként a kelet-líbiai képviselőház által - ellentmondásos körülmények között - elfogadott választási törvény körüli vita szül jogi bizonytalanságot. A bíróságokban sem lehet bízni, hogy igazságot tegyenek, mivel az ország jelentős részét továbbra is egymással rivalizáló milíciák uralják, akik könnyedén nyomást gyakorolhatnak a helyi törvényszékek működésére, és kikényszeríthetik a számukra szimpatikus elnökjelölt-aspiránsnak kedvező ítéletet.
Három prominens pályázó esetében bizonytalan, hogy ott lehet-e egyáltalán a neve a szavazólapon. Kettőjüket, a mezőnyben messze legnépszerűbb, Abdulhamíd Mohamed Dbeibeh átmeneti miniszterelnököt, illetve a kelet-líbiai felkelők főparancsnokát, Halifa Haftár tábornokot a HNEC úgy vette nyilvántartásba, hogy a választási törvény alapján elvileg ki kellett volna zárni - Dbeibehét azért, mert nem függesztette fel a tisztségét három hónappal a szavazás előtt, Haftárt pedig kettős (líbiai-amerikai) állampolgársága miatt. A harmadik reménybeli indulót, Szajf al-Iszlám Kadhafit, a néhai diktátor fiát viszont diszkvalifikálták a választási törvény alapján, mert egy büntetőeljárásban elítélték háborús bűnökért, ám egy dél-líbiai törvényszék megsemmisítette a választási bizottság döntését, így elvileg ő is indulhatna.
A HNEC jelezte, hogy csak akkor kívánják publikálni a végleges jelöltlistát, ha minden jogi lehetőséget kimerítettek és felülvizsgálták az összes releváns bírósági ítéletet. Szinte kizárt azonban, hogy ezt a folyamatot annyira hamar lezárják, hogy maradjon elegendő idő a jövő pénteki elnökválasztás előkészítésére.
Szakértők azonban nem biztosak abban, hogy akkor baj lenne abból, ha később tartanák a voksolást. “A választás szabályait a líbiai konfliktus egyik oldala írta meg, ami elkerülhetetlenné teszi, hogy a végeredmény vitatott legyen” - magyarázta a Népszavának Tarek Megerisi, az Európai Külkapcsolati Tanács (ECFR) kutatóközpontjának vezető elemzője. Szerinte a halasztás legalább esélyt adna arra, hogy végül rendesen lebonyolítsák a szavazást.