Színház- és Filmművészeti Egyetem;

- Az SZFE rektorra, a Freeszfe támogatókra vár

Tudományos fokozat nélkül is lehet pályázni a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) rektori posztjára.

A Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriuma november 15-én fogadta el egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül Novák Emil rektorhelyettes előterjesztését a rektori pályázat kiírásáról. Jelentkezni december 20-ig lehet, az elbírálás határideje január 18. Pályázati feltételként az alábbiak szerepelnek:

- Felsőoktatási vagy művészeti intézményben szerzett legalább öt éves vezetői ismerettel, gyakorlattal rendelkezik

- Egyetemi tanári munkakörben foglalkoztatható vagy a szín- és filmművész szakmában évtizedekig jelenlévő aktív elismertségnek és közmegbecsültségnek eleget tevő, maga állami kitüntetéssel különösen Kossuth-díj- közép-díjjal; - különösen Kiváló Művész, Érdemes Művész - rendelkezik.   

- Egyetemmel munkaviszonyban áll vagy ilyen jogviszonyt létesít. 

2017-ben az Orbán-kormány úgy változtatta meg a rektori kinevezések feltételeit, hogy az olimpiai érem a tudományos doktori fokozattal egyenértékű, ezzel lehetővé téve, hogy Mocsai Lajost kinevezhessék a Testnevelési Egyetem rektorának. A Lex Mocsai logikája szerint az SZFE-n az olimpiai éremnek pl. a Kossuth-díj felel meg. Idén január elsejei hatállyal pedig a az egyetemi tanári kinevezést könnyítették. 

A Színművészeti jelenleg két rektorhelyettessel - Zalán János és Novák Emil - működik. Az intézmény áterőltetett modellváltása miatt tavaly augusztus 31-én mondott le a vezetőség Upor László rektori feladatokat ellátó rektorhelyettessel az élen, mivel az egyetem a fenntartását átvevő alapítvány „minden alapvető jogkörétől megfosztotta”. A hónapokon át tartó tiltakozások után a kilépők idén január végén alakították meg a Freeszfe Egyesületet. A diplomamentő Emergency Exit program júliusban az Európai Parlament Európai Polgár díját kapta meg,  szeptemberben pedig az SZFE-ről távozott kb. 120 hallgató, 17 osztály, 60 oktató, és 4 osztály 50 új hallgatója kezdte meg az első tanévét a Freeszfe-n.

Az intézmény működésének támogatására vasárnap árverést rendeztek, amelyen a reméltnél magasabb összeg, 19 millió 20 ezer forint folyt be. A felajánlott tárgyak közt volt többek között Tarr Béla Sátántangó című filmjének eredeti munkakópiájának képanyaga, Nagy Ervin bőrkabátja, amit a Tanár c. sorozatban viselt, Básti Juli Mása-könyve a Három nővérből, Nádasdy Ádám irodalomórája, Geszti Péter dedikált, kézzel írt A Pál utcai fiúk dalszövege, Gergye Krisztián akvarellje, Závada Pál, Parti Nagy Lajos, Darvasi László és Faludy György kéziratai, filmes forgatókönyvek és dedikált színházi példányok, dedikált könyvek, kulisszajárások. A befolyt pénzből diplomafilmeket, vizsgaelőadásokat készítenek, és folytatják a megkezdett munkát.

Az elmúlt húsz év utcai művészetét mutatja be a Deák17 Galéria kiállítása.