Pedig sokkal súlyosabb korrupciós ügyek is zajlanak a földközi-tengeri szigetországban. Például az Enemalta áramszolgáltató cég montenegrói szélerőmű-beruházásából 4,6 millió eurót (1.69 milliárd forintot) profitált érdemi munkavégzés nélkül Yorgen Fenech, az a kormányközeli üzletember, akit felbujtóként Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságíró négy évvel ezelőtti meggyilkolásával vádol az ügyészség.
Ehhez viszonyítva elenyésző összeg az a 15 ezer euró (5,5 millió forint), amely miatt a miniszter asszony bajba került, mégis szenzáció lett ügyéből a pikáns részletek miatt. A munkáspárti politikus a fenti összegért rendelt tanulmányt a Nemzeti Sportiskola fejlesztéséről egy bizonyos Daniel Bogdanovictól. A szerb származású, 41-szeres máltai válogatott labdarúgó nem éppen elméleti munkásságáról ismert, viszont széles körben elterjedt róla, hogy a miniszter szeretője. A viszonyt mindketten tagadják, így a sajtó "közeli barátoknak" nevezi őket.
A közélet tisztaságáért felelős biztos megállapította, hogy Caruana visszaélt hatalmával, megsértette az etikai szabályokat azzal, hogy bizalmasát olyan feladatra szerződtette, amelyre az „nyilvánvalóan alkalmatlan”. Ráadásul a focista kínos ellentmondásokba keveredett, többször is hazugságon kapták, miközben bizonygatta, hogy igenis megdolgozott a pénzért. Később be is mutatta a tanulmányt, de csak kinyomtatva. Nem adta át a digitális eredetit, amely bizonyítaná, ki és mikor hozta létre a szöveget. A gyanú szerint egy minisztériumi dolgozóval ollóztatták össze az internetről sebtiben, talán utólag, a botrány kipattanásakor. Bogdanovic 5900 eurót vett fel, a többi kifizetését leállították.
Robert Abela miniszterelnök egyelőre kivár, csak a parlamenti vizsgálat lezárultával készül meghozni „a szükséges döntéseket”. Az ellenzék Justyne Caruana lemondását követeli. Végülis van benne gyakorlata, egyszer már távoznia kellett az előző kabinetből, akkor férjének korrupciós botránya sodorta magával. Silvio Valletta helyettes rendőrfőnök szintén szerette a focit, a kaszinókirály Fenech vendégeként repkedett BL-mérkőzésekre szerte Európában, még akkor is, amikor hivatalból már tudnia kellett, hogy a milliomos rendelhette meg az újságírónő felrobbantását. Feltehetőleg informálta a gyanúsítottat a nyomozás állásáról.
Felesége különvált a bukott főrendőrtől és újra kormányzati posztot kapott. Bogdanovicról, aki rövid ideig a Vasas játékosa is volt, menet közben kiderítették, hogy jogosulatlanul vett fel állami támogatást egy közmunka-programból, amely elvileg a tartós munkanélkülieket hivatott segíteni. Néhány éve bíróság elé állították, mert halálosan megfenyegette a feleségét, de olcsón megúszta, csak a fegyvertartási engedélyét függesztették fel. Ám az asszony nem ijedt meg, ő buktatta le minisztériumi megbízásával. Hogy állampolgári öntudatból, féltékenységből vagy bosszúból-e, részletkérdés. A miniszter asszony ezután zaklatásért feljelentette a focistafeleséget, de öngólt lőtt: a per csak még inkább ráirányította a figyelmet a történtekre, ezért sietve visszavonta keresetét.