Fecseg a felszín, hallgat a mély – írta a költő. Mind hagosabban folyik az Orbán rezsim bukásáról „a fecsegés”. Márpedig, ha egy rendszer szövete elkezd felfesleni, akkor közeleg a szakadás. Ilyenkor mind többen aggódva keresik a vészkijáratot, mert nem akarnak az utolsó percben kétes tülekedésbe keveredni; de akadnak olyanok is, akik a kitartást vállalják.
Kövér László házelnök már október 5-én figyelmeztetett az Inforádióban: "Átlépik a büntetőjog határát, akik egyszerű többséggel változtatnák meg az Alaptörvényt, büntetőeljárást kellene indítani azokkal szemben, akik az alkotmányos rend felforgatására uszítanak.” Karikatúrája ez már a Fidesz szabadságharcos éveinek.
Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke pedig nyílt levélben fordult a hatalmi ágak vezetőihez: az „erősödő politikai elképzelések, amelyek egy kormányváltás esetén az Alaptörvény tollvonással történő eltörlését és az Alkotmánybíróság testületének feloszlatását helyezik kilátásba” szerinte támadás a demokrácia és a jogállamiság ellen. Sulyok ezért feljelenti az ellenzéket és a velük szimpatizáló értelmiségi köröket.
Polt Péter legfőbb ügyész is sietve letette a hűségesküt a végrehajtó hatalom fejének: „A legfőbb ügyész és az ügyészség minden körülmények között megvédi az alkotmányos rendet, a polgárok jogait és biztonságát.” Nem sokkal az ügyészségi állásfoglalás előtt a Kúria elnöke is hasonlóan nyilatkozott. Nagy lett a tolongás a szűk a vészkijárat előtt, pedig még az ellenzék is vitatkozik azon, mi a teendő, ha… ha nyer. Mindazonáltal óvatosabbak lennénk azzal, valóban fél-e a kormányfő.
Mit fog tenni a kilenc évre bebetonozott emberekkel? - kérdezte az mfor.hu Márki-Zay kormányfő-jelöltet. "Kirúgjuk őket... A Fidesz alkotmánya szerint is a kizárólagos hatalomépítés alkotmányellenes." Ez egy vásári kikiáltó hangja, nem egy leendő kormányfőé, aki arra keresi a választ, lehet-e alkotmányos forradalmat csinálni. Lesz-e ész és akarat a Fidesz 2010-es alkotmányos puccsára válaszolni? Pedig nem kellene megvárni „a föld dübörgését”.