Egyesült Államok;Joe Biden;szociális csomag;Joe Manchin;

- Biden és a másik elnök

Demokrata párti szenátor fúrta meg a Fehér Ház szociális törvénycsomagját. A tét azonban túl nagy, úgyhogy a történetnek még messze nincs vége.

Szívesen látunk, Joe! - mondta Mitch McConnell, a szenátusi republikánus frakció vezetője, de nem Biden elnökre értette. A konzervatívok nagy kedvence mostanság Joe Manchin nyugat-virginiai szenátor, aki hónapok óta akadályozza a Demokrata Párt csaknem kétezer milliárd dolláros szociális törvénycsomagjának elfogadását. Sajátjai szívesen megszabadulnának az európai mércével inkább a jobbközéphez tartozó politikustól, csakhogy azzal végképp búcsút mondanának hártya vékonyságú szenátusi többségüknek és amúgy se jó novemberi választási esélyeiknek. Úgyhogy fogcsikorgatva, de tűrik, hogy Manchin packázzon velük, bár az utóbbi napokban egyesek már nyíltan árulónak nevezték, aki rosszhiszeműen csak az időhúzásra játszott.

A száztagú szenátusban jelenleg 50-50 arányú egyensúly van, amit szavazategyenlőség esetén az alelnök dönthet el. Mivel a Republikánus Párt a legtöbb kérdésben egyetlen vokssal sem segíti a törvények elfogadását, a gyakorlatban minden demokrata párti szenátorra szükség van – ami mindegyiknek már-már az elnökéhez mérhető lehetőséget ad a történések vétóval való befolyásolására. Manchinról most azt is mondják, hogy „második elnökként” viselkedik és személyes politikai érdekeit képviseli. Kollégája, a „progresszív” szárny vezéralakja, Bernie Sanders a nagytőke érdekeinek kiszolgálóját látja benne, megint mások azzal támadják, hogy betegesen élvezi a rá irányuló figyelmet – ami politikus esetében kicsit olyan, mintha ügyvédre mondanák, hogy szeret vitatkozni.

Manchinnak azonban jó oka van rá, hogy fékezni próbálja saját pártja baloldalát. Nyugat-Virginiát képviseli, ahol Trump 2020-ban 39 százalék különbséggel verte Bident. A jórészt vidékies, sokáig a szénbányászatból élő állam lakosai a globalizáció és a zöld fejlődés veszteseinek érzik magukat. Szenátoruktól elsősorban azt várják, hogy ezektől oltalmazza őket és Manchin ennek megfelelően politizál. Ő amúgy egyfajta washingtoni nevezetesség, mivel „Csaknem Mennyország” nevű lakóhajóján él, amelynek fedélzetén gyakran látja vendégül mindkét pártbéli partnereit, akik szívélyes, jó házigazdának tartják. Bidennel is régóta baráti a viszonya, az elnök az elmúlt hónapokban többször is tárgyalt vele a szociális csomagról és még most sem hajlandó bírálni.

A szenátor a hétvégén a konzervatív Fox Newsnak nyilatkozva végre kimondta, amit régóta sejteni lehetett: a közben az eredetinek a felére lealkudott csomagot sem fogja megszavazni. A legnagyobb, bár nem az egyetlen vitapont a családoknak gyermekenként járó 250-300 dolláros adójóváírás. Egy kiszivárgott beszélgetés szerint Manchin erről azt találta mondani, hogy szerinte a szülők a gyerekeik helyett kábítószerre költik. Ez tipikus jobboldali szemlélet: a szegény ember (pláne, ha még fekete is) csak elszórja a pénzt. Ennek ellenére sem világos, érdemes-e még Manchinnal alkudozni.

A felmérésekben rosszul álló elnöknek több lehetősége is van az újrakezdésre. Bár az eredetileg kitűzött karácsonyi időpontig nem sikerült meggyőzni a nyugat-virginiai szenátort, a csomagot részeire bontva esetleg el lehet vele – sőt, netán néhány republikánussal is – fogadtatni annak egyes elemeit. Egy másik megoldás az lenne, ha a Fehér Ház és a Demokrata Párt átmenetileg felhagyna a szociális intézkedések erőltetésével és helyette a választójogot garantáló törvényre koncentrálna. A republikánusok ugyanis sok államban próbálják megkaparintani a választási szerveket a jövő őszi félidős voksolás előtt. Márpedig ez legalább olyan veszélyes a baloldal esélyeire, mint a szociális törvénycsomag kudarca. 

Teszttel és profi maszkokkal az omikron ellenBiden elnök félmilliárd ingyenes háziteszt-készletet rendel, hogy az amerikai családok folyamatosan ellenőrizni tudják egészségi állapotukat. Több amerikai városban eddig is ingyen lehetett ilyen teszthez jutni, ám januártól ezt az egész országra kiterjesztik. Az elnök kedden megismételte, hogy az oltás a legbiztosabb védekezési mód és mindenkinek hazafias kötelessége annak felvétele. Az új amerikai fertőzések háromnegyedét már az omikron vírusvariáns teszi ki, ami ellen nem védenek a egy rétegű szövetből készült maszkok. Mivel az eldobható sebészeti maszkok hatékonysága is kérdéses, a a szakemberek egyre több országban háromrétegű vagy N95 típusú maszk viselését ajánlják.

Az ügyben illetékes parlamenti bizottság vezetője tegnap reggel – szűk két nappal a tervezett urnanyitás előtt – ismerte el, hogy lehetetlen lenne pénteken megrendezni a szavazást.