Oroszország;Kína;Ukrajna;Vlagyimir Putyin;Alekszej Navalnij;

2021-12-23 16:23:34

Putyin: Ukrajnában egy harmadik hadművelet van előkészületben a Donyec-medence ellen

Az orosz elnök év végi sajtótájékoztatóján Navalnijt köztörvényes bűnözőnek nevezte, a Nyugattól biztonsági garanciákat követelt, és közölte: Kínával – átfogó stratégiai partnerség mellett – gyakorlatilag hadiszövetséget kötöttek.

Oroszországban az a benyomás alakult ki, hogy Ukrajnában egy harmadik hadművelet van előkészületben a Donyec-medence ellen - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön tartott hagyományos év végi sajtótájékoztatóján. Szerinte Oroszországot arra figyelmeztetik, hogy ne avatkozzon be, ezzel szemben kijelentette:

Az előzményekről szólva arról beszélt, hogy „Oroszország és a Krím újraegyesítése nem szerepelt a napirenden” az Ukrajnában Viktor Janukovics elnök ellen 2014-ben elkövetett államcsíny előtt.

Legfőbb ellenzéki ellenfele, a bebörtönzött Alekszej Navalnij ügyéről azt hangoztatta, hogy „Moszkva nem kapott bizonyítékot Navalnij megmérgezésére”, ellenben azt állította:

Több szót nem is vesztegetett a nemzetközi felháborodást keltett ügyre, ellenben hosszasan fejtegette, hogy az Egyesült Államokban a múlt század harmincas éveiben fogadtak el törvényt „a jogi és magánszemélyek idegen ügynöknek minősítéséről”, Oroszországban szerinte az ügynöki tevékenység nem tilos, míg Amerikában ezért szabadságvesztés is kiszabható. A magyarázkodás bevezetője lehetett a putyini felszólításnak:

Oroszország elnöke ismételten elfogadhatatlannak nevezte a NATO keleti bővítésének folytatását, miközben bejelentette: Oroszország és Kína együttműködik a biztonság területén, így a csúcstechnológiájú fegyverek közös fejlesztésében is. Hozzátette, hogy a két ország között kooperáció van az űrkutatásban, valamint a repülőgép- és helikoptergyártásban is.

Utóbbi jegyében élesen bírálta az Egyesült Államokat, mert szerinte  „elfogadhatatlan és hibás döntés a pekingi olimpia bojkottja”, amit az amerikaiak kezdeményeztek. Putyin szerint a politikai bojkott célja Kína fejlődésének feltartóztatása. Úgy vélekedett: „a kínai gazdaság mindenképpen az első lesz a világon”. Kína dicsérete után ismét visszatért a Nyugat bírálatához, nagyon hasonló retorikával, amit Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök is alkalmazni szokott:

Ugyancsak a magyar kormányfő kedvenc témája az európai energiaválság, amelyért, a gázárak meredek emelkedéséért Oroszország vezetője szerint „nem a Gazprom orosz gázipari vállalat felelős”. Az ezzel ellentétes állításokat hazugságnak és rágalomnak nevezte. Szintén Orbán Viktor kommunikációs stratégiája köszönt vissza az elnök „sikerpropagandájában”.

Vlagyimir Putyin szerint hazájában idén várhatóan 4,5 százalékos lesz a GDP-növekedés, nemzetközi tartalékaik pedig elérték a 625,5 milliárd dollárt.  Elismerte, hogy a várható év végi 8 százalékos infláció több a vártnál, miközben a reáljövedelem növekedése átlagosan 3,3 százalékos és a munkanélküliség a jelenlegi 4,3 százalékról az év végére 4,4 százalékra növekedhet, ami még mindig jobb, mint a koronavírus-járvány előtt.

Putyin immár 17. alkalommal tartott évzáró sajtótájékoztatót. Ezúttal csaknem négy órán át válaszolt a kérdésekre. A járványhelyzet miatt a moszkvai Manézsba akkreditált újságírók számát félezerre korlátozták.