menekültek;közvélemény-kutatás;közvélemény-kutatások;

Menekülés. Kurd család Belarusz és Lengyelország határán

- Nálunk támogatják legjobban a falakat

Európa polgárai általában egyetértenek abban, hogy a bevándorlást rosszul kezelik kontinensükön, de az esetleges intézkedések kapcsán nagyon eltérők a vélemények.

A YouGov közvélemény-kutató tíz államban, köztük hazánkban végzett felmérése szerint a megkérdezetteknek átlagosan 61 százaléka véli úgy, hogy túl sokan vándorolnak be országukba. Ez az arány Franciaországban és Németországban meghaladja a 65 százalékot, Olaszországban, Spanyolországban és Svédországban pedig a megkérdezettek háromnegyede látja így. A magyaroknak viszont csak 34, a lengyeleknek pedig 39 százaléka osztja ezt a véleményt - bár ez még így sem kevés, tekintve, hogy ezek az országok egyáltalán nem fogadtak be menekülteket. A magyarok 71 százaléka véli úgy, hogy túl sok a menekült a kontinens többi részén.

Az európaiak relatív többsége (46 százalék) úgy véli, hogy a bevándorlók nem tesznek meg mindent azért, hogy integrálódjanak a társadalomba. Ez az arány Magyarországon 57, Olaszországban 51, Németországban 50, Franciaországban 46 százalék. A válaszadók véleménye megoszlott arról, mennyire jelent fenyegetést a bevándorlás a nemzeti vagy európai identitásra: 45 százalék szerint valós ez a probléma, 48 szerint nem. Mint a Le Figaro írja, Franciaországban életkortól is függ, ki hogyan vélekedik erről: az 55 év felettieknél 55 százalék lát ebben veszélyt, a 18-34 évesek 57 százaléka nem tartja valós problémának.

Ugyanez a megosztottság érzékelhető a bevándorlás megfékezését célzó falak vagy határzárak felállítása kapcsán is: ezt a válaszadók 46 százaléka ellenzi, 43 százalék helyesli. A legerősebb támogatottság Magyarországon (71 százalék) tapasztalható, viszont a svájciak 67, a spanyolok 59 százaléka ellenzi a falak emelését. Franciaországban is magasabb az ellenzők  aránya (53 százalék), pedig ott éppen a bevándorlás áll az elnökválasztási kampány középpontjában. Igaz, a szélsőjobboldali szavazók közül tízből heten támogatnának egy ilyen intézkedést.

Amikor az európaiakat arról kérdezték, hogy a bevándorlás melyik hatása aggasztja őket leginkább, a relatív többség a bűnözés, illetve a terrorizmus kockázatának növekedését (47 és 35 százalék) említette. Ezeket a vallási és a kulturális intolerancia (33 és 30 százalék) követte. A munkahelyek miatti aggodalmat csak 10 százalék jelölte meg. A YouGov Deutschland 2021. december 2. és 14. között 12 438 embert kérdezett meg. 

Nyilvános és sporteseményeken védettségi igazolással is legfeljebb 750-en vehetnek részt. Szilveszterkor tilos lesz a szabadtéri gyülekezés.