Andzrej Duda hangsúlyozta, „a megállapodásokat be kell tartani, ez becsületbeli kérdés a lengyelek számára”. Mint fogalmazott, a törvényjavaslat nemcsak az alkotmánnyal, hanem a lengyel-amerikai beruházásvédelmi megállapodással is ellentétes lenne. A törvényjavaslat azután került az államfő asztalára, hogy a szejm karácsony előtt váratlanul elfogadta a médiatörvény módosítását, ami politikai vihart kavart, emlékeztetett az Onet hírportálja.
A Szejm 276 szavazatból álló minősített többséggel felülbírálhatná ugyan az elnöki vétót, de a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt nem rendelkezik ilyen többséggel, ami a törvényjavaslat bukását jelenti jelenlegi formájában.
Duda elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az elnöki palota mindig nyitott a vitákra és az érvekre. Emlékeztetett arra, hogy a nyári szünet óta sok vita folyt a módosításról. Mint fogalmazott, „komoly fenntartásaim voltak a műsorszolgáltatási törvény e módosításának rendelkezéseivel kapcsolatban, és de facto két forgatókönyvet fontolgattam. Minden esetben fontolóra vettem, hogy megtagadom a törvényjavaslat aláírását, ezt nem titkolom; de mérlegeltem, hogy a törvényjavaslatot az Alkotmánybíróság elé utaljam, vagy visszaadjam a Szejmnek újbóli megfontolásra”.
Az elnök már napok óta egyértelműen utalásokat tett arra, hogy megvétózza az elsődlegesen a Discovery amerikai vállalat tulajdonában lévő TVN csatornát célzó törvényjavaslatot. Ezt először az Ismeretlen katona sírja előtt nemrégiben elmondott beszédében fejezte ki, ahol az Egyesült Államokkal való kapcsolatokra utalva biztosította, fenntartja „a szólásszabadság és az üzleti élet szabadságának elvét”. A vétó alkalmazásának lehetőségét Duda elnök múlt kedden az állami tévé, a TVP Info című műsorában is megerősítette, amikor úgy foglalt állást, hogy a Szejm által elfogadott módosítás ellentmondásos, amely két okból is érthetetlen az amerikaiak számára.
2015 óta Andrzej Duda tíz törvényt vétózott meg, ebből hatot még a PiS-kormány idején. A leghíresebb vétó a 2017-es igazságügyi törvényjavaslatokat érintette.
Az új médiatörvény ellen december 19-én országszerte tüntetéseket tartottak és vétóra kérték az államfőt. A „lex TVN” néven elhíresült médiaszabályozás értelmében a legalább fele arányban az Európai Gazdasági Térségen kívüli tulajdonú médiacégek nem kaphatnának működési engedélyt Lengyelországban, ezzel jogilag lényegében ellehetetlenítenék a kormánykritikus TVN24 hírcsatorna működését, amely az amerikai Discovery Inc. tulajdonában van. Az ügy már július óta húzódik.