Január elsejétől 20 százalékos béremelést kapnak a kultúra területén dolgozók – emlékeztetett az emberi erőforrások minisztere a kormány Facebook-oldalán közzétett videónyilatkozatában. Kásler Miklós szerint a béremelés többek között a kultúrában dolgozók pályán tartását segíti, a kormány pedig megbecsüli és elismeri a kulturális dolgozókat. Emlékezetes: a kulturális szféra dolgozóinak közalkalmazotti jogállását 2020-ban szüntette meg a kormány, amit az érintettek nem fogadtak kitörő örömmel. Igaz, a közalkalmazotti státuszból kilépő munkavállalóknak a kormány 6 százalékos béremelést biztosított, ám ezt a plusz összeget az önkormányzatoknak kellett (volna) szétosztania. Akadtak olyan forráshiányos önkormányzatok, amelyek ezt a többletpénzt nem továbbították a kulturális intézményeknek.
– A mostani helyzet jobb, mint a tavalyi, bár a kulturális intézményeknek alig kilenc napjuk volt cselekedni – mondta el a Népszavának Dobrovits Orsolya, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének (KKDSZ) elnöke. – A vonatkozó kormányrendelet december 6-án jelent meg, az igénylés határideje december 15-én járt le. Az intézmények most közvetlenül az Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi) igényelhették meg a béremeléshez szükséges összeget. Minden intézménynek le kellett adnia, a béremelés hány főt érint, mennyi volt az idei novemberi fizetés.
Az Emmi most dolgozza fel az adatokat. A többezres igénylés feldolgozása nyilván időigényesebb: ha a közalkalmazotti státuszt nem szüntették volna meg, a bértábla szerint az emelést egyszerűbben meg lehetett volna oldani. Az ígéret az, hogy a dolgozók a március elején kézhez kapott fizetéssel fogják megkapni a januári-februári bér emelt részét. Ami probléma: egyáltalán nem biztos, hogy ez valódi béremelés-e. Ez a bértömeg csak a 2022-es évre van csak beígérve, nincs biztosíték arra, hogy ez így is marad. Ígéret van, garancia nincs. De ahhoz képest, hogy a tavalyi 6 százalékos béremelésről semmilyen rendelkezés nem született, ez most előrelépés – vélte Dobrovits Orsolya.
A kulturális dolgozók jelentős többsége – az önkormányzati intézményeknél dolgozók nagy része – ugyanakkor a garantált bérminimumot keresi meg. A dolgozók vagy a garantált bérminimum-emelést kapják meg, vagy a húszszázalékos emelést. A garantált bérminimum idén 219 ezer forint, ami jövőre bruttó 260 ezer forintra emelkedik. Azaz: esetükben a garantált bérminimum-emelés megfelel a hússzázalékos béremelésnek. – Ha a bruttó 400 ezer forint felett járó átlagkeresethez viszonyítjuk a megemelt béreket, akkor ez az összeg még mindig a béka feneke alatt van – tette hozzá a KKDSZ elnöke.