Alighogy a éjfélt ütött a Big Ben, és a londoni Westminsterben összegyűlt ünneplők 2017 óta először csodálhatták meg az újonnan festett óralapot, nyilvánosságra került II. Erzsébet újévi kitüntetettjeinek listája. Mint ismeretes, az uralkodó az év első napján, majd júniusi "hivatalos" születésnapja alkalmából oszt ki elismeréseket, részben a kormány, részben a lakosság ajánlására, de magának is fenntartva a jogot kimagasló teljesítmények díjazására.
Az utóbbi kategóriába tartozik egy régóta esedékes tiszteletadás. Tony Blair, aki 1997 és 2007 között vezette az országot, sorozatban három választást nyerve a Munkáspártnak, 14 év után kapott lovagi címet, mégpedig a létező legmagasabbat, a mindössze huszonnégy tagra korlátozott térdszalagrend tagságát. A hagyományoknak megfelelően volt kormányfők csak elődeik figyelembevétele után kerülhetnek be ebbe az elitklubba, így most Gordon Brown, David Cameron és Theresa May számára is felcsillant a remény. A brit média szerint Blair annak ellenére kapott lovagi címet, hogy az uralkodó nem volt kibékülve Diana walesi hercegné 1997. augusztus 31-i halála utáni viselkedésével. A kormányfő híresen a "nép hercegnéjének" nevezte az elhunytat, majd nyomást gyakorolt a királyi családra, hogy Balmorálból térjen vissza a londoni gyászolók közé.
A kitüntettek listáját a járvány elleni küzdelemben szerepet játszó egészségügyi szakemberek dominálták: minden ötödik név ebben a szakmában tevékenykedik. Lovagi címhez jutott Chris Whitty, Anglia tisztifőorvosa, és helyettese, Jonathan Van-Tam is, de nem feledkezett el a díjkiosztó bizottság a három autonóm tartomány hasonló pozíciót betöltő vezetőiről sem, a brit kormány tudományos főtanácsadója, Sir Patrick Vallance pedig egy szinttel magasabbra, Bath-rendjének lovagjává avanzsált. Az említettek közül kétségtelenül a vietnami gyökerekkel rendelkező Van-Tam a legnépszerűbb a lakosság körében. A Downing Street 10.-ben tartott sajtótájékoztatókon elhangzó frappáns futball-hasonlataival mindenki számára érthetővé teszi a járványügyi intézkedéseket. Whitty higgadtságával és szavahihetőségével nyerte el a társadalom bizalmát a továbbra is súlyos helyzetben, melyben jelenleg naponta közel 200 ezer új esetet regisztrálnak, az NHS egészségbiztosító pedig recseg-ropog a növekvő igények közepette.
A kitüntetési grémium ritka humorérzékről tett tanúságot, amikor Daniel Craiget, aki az új, "Nincs idő meghalni" című Bond-filmben utoljára játszotta el a 007-es ügynököt, a Szent Mihály és Szent György lovagrend tagjává emelte. Ugyanezt az általában diplomatáknak kijáró címet nyerte el karaktere Ian Fleming regényeiben. A színészek világában kiemelésre kívánkozik az egyik legismertebb művész, Vanessa Redgrave "Dame" titulusa, hiszen a baloldali elkötelezettségű sztár húsz évvel ezelőtt látványosan visszautasította, hogy "valami köze is legyen bármihez, amit Brit Birodalomnak hívnak".
A 2021-es nyári olimpia és paralimpia hősei közül újabb rekordot döntött Laura és Jason Kenny, ötszörös, illetve hétszeres bajnok kerékpáros. Ők immáron az első házaspár, mely egyszerre jutott "Dame", illetve "Sir" lovagi kitüntetéshez. A díjazottak közé tartoznak a sportszeretők régi és új kedvencei is, a Tokióban is brillírozó Tom Daley műugró, Adam Peaty úszó, Max Whitlock tornász, illetve Emma Raducanu, aki 18 évesen nyerte meg a legutóbbi US Opent, az amerikai nyílt teniszbajnokságot. Ez a bravúr brit teniszezőnőnek utoljára 44 éve sikerült.
A kabinetiroda szerint a kitüntetési lista soha nem tartalmazott még ekkora arányban, (15 százalékában) etnikai kisebbséghez tartozó kiválóságot. Bár a jutalmazottak közel a fele, 47,9 százaléka nő, a magasabb kategóriákban arányuk csak 35,9 százalék. A konzervatív Telegraph "történelmi" fejleménynek tekinti, hogy a felsorolásban egyes személyek az általuk preferált gender-névmást használhatják, azaz a "he", "she", esetleg a nem-semleges "they", sőt "zie" közül választhatnak.