Európai Unió;földgáz;atomenergia;

- Brüsszel zöld utat adna a gáz és az atomenergia finanszírozásának

Bizonyos feltételek mellett zöld, azaz fenntartható besorolást kapna a földgáz és a nukleáris energia a pénzügyi befektetők útbaigazítására szolgáló brüsszeli osztályozási rendszerben.

Az Európai Bizottság friss előterjesztése máris éles bírálatokat váltott ki egyrészről az atomenergia, másrészről a gáz használatát ellenző tagállamokban. A nukleáris energiát régóta ellenző Ausztria perrel fenyegeti a biztosi kollégiumot, és az atomerőműveit leszerelő Németország is ágál a tisztának nevezett energiaforrás felminősítése ellen.

Az EU-s testület a múlt év utolsó napján közzétett indítványában javasolja, hogy az új atomerőművekbe történő beruházások még két évtizedig, a földgázba történő invesztíciók pedig legalább tíz évig kapjanak zöld címkét a pénzügyi befektetőktől. (A megújuló energiaforrások, mint a napelemparkok és szélmalmok már korábban zöld utat kaptak.) A döntés a két ellentmondásos energiaforrást támogató országcsoportok intenzív lobbizása után született meg. Októberben Magyarország is aláírta azt a levelet, amelyben tíz ország felszólította az Európai Bizottságot, hogy az atomenergiát tegye zöld programjának részévé.

Az asztalra tett javaslat kritikusai szerint az atomerőművek ugyan nem bocsátanak ki üvegházhatású gázokat, viszont veszélyes hulladékot termelnek, emellett sugárzási kockázatot jelenthetnek. A földgáz használata meg jelentős károsanyag-kibocsátással jár, igaz, hogy kevésbé szennyező, mint a hagyományos fosszilis tüzelőanyagok. Brüsszeli tudósítóknak név nélkül nyilatkozó EU illetékesek fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy nem tartósan, hanem csak a zöld átmenetben számítanak a két energiaforrásra, mivel másként nehezen lenne elérhető a 2050-re ígért klímasemlegesség, az-az a zéró károsanyag-kibocsátás. Emellett a zöld címke eleve csak azoknak az erőműveknek járna, amelyek megfelelnek a legkorszerűbb technológiai és biztonsági előírásoknak. Az atomerőművi beruházások akkor minősülnének fenntarthatónak, ha rendelkeznek megfelelő tervvel, pénzeszközökkel és a radioaktív hulladék biztonságos elhelyezésére szolgáló telephellyel. A gázerőművek úgy kerülhetnének ugyanebbe a kategóriába, hogy a széndioxid-kibocsátásuk nem haladja meg kilowattóránként a 270 grammot, vagy ha egy szennyezőbb fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművet váltanak fel.

A konzultációra bocsátott javaslatról még ebben a hónapban dönthet az Európai Bizottság. Határozatát csak a tagállamok többségének, illetve az Európai Parlamentnek az ellenszavazatával lehetne módosítani, amire nem sok esélyt látnak megfigyelők. 

Inflációt meghaladó béremelésről döntött több nagy hazai élelmiszerlánc, a szakszervezet szerint a munkaerőhiány miatt lépéskényszerben vannak a cégek.