COVID-19;

- Egyik-napról a másikra teljes iskolai osztályok betegedhetnek meg

A gyerekek alacsony átoltottsága miatt nem fog megállni a mostani, ötödik járványhullám az iskolák kapuinál. A 18 év alattiak negyede sem kapott két vakcinát.

Új arcát mutathatja meg a koronavírus-járvány a mostani, ötödik hullámban; az omikron változat ugyan valamivel ritkábban okoz nagyon súlyos eseteket, ám a korábbiaknál nagyobb arányban betegíti meg az oltottakat és a fiatalokat. A külföldi tapasztalatok szerint az új vírusvariáns nemcsak nagyon gyorsan terjed, hanem veszélyeztetheti a kritikus szolgáltatások működtetetést is egyszerűen azzal, hogy túl sok dolgozó kerülhet egyszerre betegállományba.

Az Egyesült Államokban például, ahol egyre intenzívebb a járvány, a San Diego Health vezérigazgatója arról beszélt, hogy az elmúlt hét napban az egyetemi rendszerben több mint 500 egészségügyi dolgozó tesztje pozitív lett, ami akkora emberhiányt jelent a betegellátásban, hogy az intézmény egyes részlegeit már csak félkapacitással tudják működtetni. Az egészségügyi dolgozók megfertőződése az ausztrál egészségügyben is gondot okoz, ott a pozitívra tesztelt, de még tünetmentes dolgozókat visszahívták a betegágyak mellé.

Magyarországon december utolsó hetében indult el az új, ötödik járványhullám. Akkor a fővárosban az előző héthez képest ötven százalékkal növekedett az új esetek száma. A belvárosi gócban főként 20-29 éves fiatalok között terjedt a fertőzés. Hasonló jelenség látszik Heves megyében is. A vírus azokban a megyékben terjedhet a leggyorsabban, ahol alacsony az átoltottsági arány.

Tegnapra virradóra 6454 új fertőzöttet jelentettek, körülbelül 1200-zal többet, mint egy nappal korábban. A tesztek 24 százaléka bizonyult pozitívnak, azaz a ténylegesen fertőzötteknek vélhetően csak egy kis részét látja a járványügyi hivatal. (Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO ajánlása szerint akkor van kontroll alatt a járvány, ha tartósan 5 százalék alatt marad a pozitív eredmények aránya.) A Nemzeti Népegészségügyi Központ elemzése szerint a hazai fertőzések 11 százalékát már az omikron vírusvariáns okozza, ez a változat másfél-három nap alatt megduplázhatja a napi fertőzöttek számát.

– A gyerekek esetében magas a kockázat – hívták fel a figyelmet a lapunknak nyilatkozó szakemberek. Az 5-18 éves korosztálynak ugyanis alig negyede kapott eddig két oltást, és 30 százalékuk egyet. Vagyis az ő átoltottságuk nem fogja megállítani a járványt az iskolák kapuinál. Ez azt jelenti, hogy egyik-napról a másikra teljes osztályok, évfolyamok betegedhetnek meg. Egy szakértő arról beszélt a Népszavának, hogy a fertőzöttek többségnek enyhe tünetei vannak. Ám egyelőre nem tisztázott, hogy mindez azért van-e, mert közöttük sok az oltott és a fiatal, vagy esetleg enyhül a járvány ezzel a mutációval. – Még azt sem tudni, hogy mivel járhat, ha az idősebb korosztályok is fertőződnek – tette hozzá.

Az ellátórendszert azonban így is erősen leterhelheti a járványnak ez a hulláma. Bár a lakosság kisebb százalékának lehetnek súlyos tünetei, de mivel várhatóan sokan lesznek betegek, így a kisebb százalék is jelenthet sok ellátásra szorulót. A szakértő szerint az oltás mellett szükség van egyéb óvintézkedésekre is: így például fontos a szigorú maszkviselés, a fizikai távolság megtartása, valamint, ha valaki észleli a tüneteket magán, akkor semmiképpen ne menjen utcára, közösségbe. Azaz néhány óránál hosszabban tartó orrfolyás, fáradtság, láz, izomfájdalom, hányás, hasmenéses tünetek esetén érdemes elvégezni a tesztet. Makacs tünetek mellett pedig a negatív gyorsteszt után el kell végezni a PCR-tesztet is.

A szakértő szerint az omikron-variánssal megnő az újrafertőződések száma, azaz, ha valaki már átesett koronavírus-fertőzésen, most nagy a kockázata, hogy újra megbetegedhet. Mint mondta: bár zajlanak a klinikai próbák az omikron elleni védőoltásokkal, ám ez a járványhullám már az előtt lezajlik, mielőtt bármilyen hírt kapnánk az új oltásról.

Sokat segít a harmadikA Healthline amerikai egészségügyi portál ismertetett egy tanulmányt a védőoltások hatékonyságáról. Az eddigi adatok azt mutatják, hogy az mRNS-oltások (Pfizer-BioNTech vagy Moderna) nyújtják a legígéretesebb védelmet mind a fertőzés, mind a kórházi kezelés ellen. A vakcinák két adagja 30-40 százalékos védelmet nyújt a fertőzésekkel szemben, és körülbelül 70 százalékosat a kórházba kerülés ellen. A harmadik, megerősítő adag körülbelül 75 százalékra növeli az antitest-termelést, és 85 százalékra a súlyos megbetegedés elleni védelmet.
Feljelentést tett HadházyHivatali visszaélés és foglalkoztatás körében elkövetett veszélyeztetés gyanúja miatt tett feljelentést ismeretlen tettes ellen Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő. A politikus szerint a keleti oltóanyagok (Sinopharm, Szputnyik V) magyarországi engedélyezéséről szóló döntés nem szakszerűségi szempontok és szakmai előírások alapján született meg, hanem meglehetősen hiányos tények, körülmények és dokumentációk alapján. Magyar állampolgárok millióinak egészségét és életét veszélyeztették indokolatlanul a két keleti vakcinával – írta a politikus.

Több helyről is pénzeket ígért Sztojka Attila kormánybiztos a „körön belül” lévő ORÖ-s képviselőknek. A források egyike most megszűnni látszik.