gyereknevelés;

- Hordozásban a harmónia

Reneszánszát éli a babahordozás, és nem csak egy jobboldali influenszer szerencsétlen posztja miatt. Az azonban Rákay Philipnek köszönhető, hogy az elmúlt hetekben elárasztották a közösségi oldalakat az apukákra kötött gyerekek fotói. A szülői testközelséget éltető megoldás ázsiai, afrikai, amerikai őslakos, lényegében minden természeti kultúrából eredeztethető, de meghonosodott Nyugaton is, csakhogy már a tudósok, babahordozási tanácsadók javaslatai alapján.

Amit mi, a Föld bolygó északi féltekéjének nyugati felén élők a gyereknevelésről gondolunk, részben több tízezer éves hagyományok újraélesztése, részben olyan luxus, amit hatmilliárd ember, a világ népességének 77 százaléka nem ismerhet. Náluk nincs a gyereknek külön szobája, sokszor külön ágya sem, és a babakocsiban tologatáshoz sem az eszköz, sem az útviszonyok nem adottak. A szülő-gyermek (test)közelség minél hosszabb fenntartására minket már nem ősanyáink tanítanak, hanem agykutatók és pszichológusok, akik például a kontinuumelvet megismertették a világgal.   

Megszakadt folyamatosság

Ma már rengeteg kismama polcán ott áll Jean Liedloff: Az elveszett boldogság nyomában című kötete, mint a modern anyák Bibliája, ami itthon ugyan az amerikai kiadásnál 32 évvel később, 2007-ben jelent meg. Liedloff elmélete szerint a civilizált ember szélsőségesen elszakadt a kontinuumától, az evolúció során kialakult, bevált gyermekgondozási módoktól. A megszakadt folyamatosság kihat a gyermek egész életére; a kielégítetlen korai szükségletek következtében már nem találja helyét a világban, nem tudja átérezni az élet, és vele együtt saját jóságát, azaz a boldogságot. A nyugati kultúrákban már életünk legelején megszakadhat a folyamatosság: kórházban születünk, ahol rövid együttlét után sokszor ma is elválasztják anyjától az újszülöttet. Ezután otthon kap külön szobát, kiságyat, az anya pedig nyomás alá kerül, nehogy „elkényeztesse”, inkább szoktassa rendszerre, nevelje önállóságra, esetleg időrend szerint táplálja. A hetvenes években az amerikai gyermekorvos, dr. Spock hazánkban is elterjedt módszere a háromóránkénti táplálást írta elő – persze így is felnőttek gyerekek, de ma már hajmeresztőnek tűnik ez a szigor, ami miatt a védőnők annak idején rengeteg alultáplált, nyűgös csecsemővel találkozhattak.

Később, ha a gyerek már kúszna-mászna, tegyük be járókába, vagy állandóan figyeljük, zárjunk el előle mindent. A konnektorok bedugaszolása vagy a konyhaszekrény gyerekzárral felszerelése persze nem ördögtől valók, de, ahogy Liedloff írja: „A természetes logika nem engedi meg, hogy egy olyan faj evolú­ciójában higgyünk, amelynek kiskorú egyedei milliószám mennek a szüleik agyára.”  

Jekánák közelsége

Az írónő a dél-amerikai jekána indiánoknál ismerte meg a természetes gyermekgondozást. A jekánák, amíg önállóan nem kezd el mászni a gyermek, folyamatosan a babákkal vannak. Hordozzák őket, velük alszanak, igény szerint táplálják őket. A jekána babák nyugodtak, kiegyensúlyozottak. Ha mégis nyűgösek, anyjuk megnyugtatja, nem hagyja sírni őket. Amikor kúszni kezdenek, elkezdik megismerni maguk körül a világot, anélkül, hogy folyamatosan felügyelnék őket. Egyre távolabb merészkednek anyjuktól, de hozzá mindig visszatérhetnek. Majd egy idő után teljesen leválnak, nem igénylik anyjuk óvó közelségét, azt sem, hogy továbbra is vele aludjanak.

A nyugati világban a jelenlegi ajánlás az, hogy a gyerek legfeljebb féléves koráig aludjon a szüleivel egy szobában, de bölcsőben vagy kiságyban, ami csak átmeneti megálló a saját gyerekszoba felé. Ezzel szemben egy 2016-os kutatás szerint az ázsiai országokban a babák 70-80 százaléka alszik együtt akár 6-7 éves koráig az egyik vagy mindkét szülőjével. Noha a világ más pontjairól szórványosak az adatok, mondhatni univerzális ez a megközelítés, az egyre erősödő nyugati hatás ellenére is. Praktikus ok, hogy így nem kell külön felkelni, átmenni az éjjelente még sokszor ébredő csecsemőhöz, emellett az együttalvás jelentősen csökkenti a bölcsőhalál kockázatát. Az is kulturális mítosz, hogy a gyereknek át kell aludni az éjszakát, de olyannyira elterjedt, hogy Ausztráliában államilag támogatott alvásiskolák működnek a kisbabák alvásra neveléséhez. Pedig – és megint modern tudományos kutatást idézünk – ez nagyjából hároméves kortól lenne elvárható.

Az önállóságra nevelés a legfőbb cél az individualista nyugati kultúrákban, mintha az ágy megosztása már önmagában függőségre szoktathatná a gyerekeket. Mégis, csak a szülők kis része gondolja úgy, hogy hagyni kell a gyereket magától leválni, ebben csak az önbizalmát és a biztonságérzetét növelve támogatni. Hiszen az érettségire már biztosan nem a mi ágyunkból fog felkelni, de már az első szerelmével sem mellénk akar majd bebújni.   

A "007-es" Daniel Craig gyermekével

Felkötöd és kötődsz

A hordozás az együttalváshoz hasonlóan segít a testközelség és a kontinuum minél hosszabb fenntartásában, amellett, hogy megkönnyíti a szülők számára az ügyintézést vagy a házimunkavégzést. A babakocsi valójában egy viktoriánus korban elterjedt „kínzóeszköz”; mióta világ a világ, a hordozás a jól bevált módszer. Még azok a szülők is tudják, akik soha nem használtak kengurut vagy hordozókendőt, hogy a babát azonnal megnyugtatja, ha felveszik és ringatják. Ösztönösen érzik, amit japán agykutatók 2013-ban igazoltak, hogy az 1-2 hertz frekvenciájú, harmonikus rezgőmozgás csodaszerként hat a bébikre. Lelassítja a pulzusukat, a légzésüket, a sírást szinte azonnal abbahagyják. Kumi Kuroda, a japán Riken agykutató központ kutatás­vezetője vizsgálta azt is, hogy a ringatás testközelség nélkül (például autóban, babakocsiban) működik ugyan, de jóval kevésbé hatékony, mint e kettő kombinációja. Hordozás során csökken a baba stressz-szintje, kialakul a bizalma a világ irányába, mintha csak meghosszabbodna számára a meleg, meghitt, biztonságot adó méhbeli létezés. A gyerek szempontjából mindegy, melyik szülő a hordozó, az anyáknak azonban jelentős könnyebbség, ha időnként a párjuk vállalja magára ezt a feladatot. Az apákban a hordozás elősegíti a kötődés kialakulását, megerősödését, hiszen ők nem hordozták a szívük alatt 9 hónapig a gyermeküket, mint az édesanya.

Sok szakértő mondja, leginkább azt kell áthangolni, ami a szülők fejében van, és bátorítani őket, hogy hallgassanak az ösztöneikre. A közelség éreztetése mellett legalább ennyire fontos, hogy szülőként kommunikáljunk a gyerekeinkkel a saját szükségleteinkről, és megtaláljuk azt a gondozási módot, ami kölcsönösen boldoggá tesz bennünket.

Meghurcolt hordozókMagával szúr ki, aki a hordozó apukákat cikizi: jóval Rákay Philip Fekete-Győr Andrásra tett, sírva röhögős szmájlis megjegyzése előtt, még 2018-ban beleszaladt ebbe a hibába Piers Morgan brit televíziós műsorvezető is. Ő James Bondot, azaz Daniel Craiget (jobbra) puhányozta le, mert kenguruban vitte az utcán pár hetes kislányát. „Ó, ne, 007-es, már te is? #férfiatlanBond” – tweetelte a Good Morning Britain házigazdája a színészről készült paparazzifotó mellé. Több ezer felháborodott nő és férfi válaszolt neki, hogy nem szégyellnivaló, sőt inkább értékelni kell, ha egy férfi kimutatja a gondoskodó oldalát. Hírességek is felsorakoztak Mr. Bond mögé, köztük Chris Evans, azaz Amerika Kapitány is, aki szerint „csak az köt bele, hogyan hordozza egy másik férfi a gyerekét, aki mélyen belül retteg és bizonytalan a saját férfiasságában”. A reakciók ellenére Morgan nem kért elnézést, inkább „meginterpellálta” még Donald Trump akkori amerikai elnököt is, aki kivételesen nem állt bele a Twitter-vitába. Végül Morgan műsorvezetőtársa, Susanna Reid tett pontot az ügy végére tweetjével: „Egy nőnek sincs problémája azzal, ha egy férfi hordozóban viszi a gyerekét. Ez a TE problémád.” A Fidesz–KDNP is érezhette, hogy ez a téma minden jóérzésű embert megérint, ebben nincs pártpolitikai törésvonal. Ezért ők is „magukra kötötték” az ügyet és korrigálták a fideszes főinfluenszer azóta kitörölt posztját Novák Katalinnal, aki az Instagramján osztott meg egy 2004-es fotót a pár hónapos kisfiát hordozó férjéről, majd a 444 is talált egy fotót a gyermekét kenguruban hordozó, akkor még „jó fej fiatal apuka” Orbán Viktorról.
Eltérően támogatott apaszerepEgy gyermek születése vagy örökbefogadása a férfiak életében is az egyik legmeghatározóbb élmény, ámde országonként eltérően támogatják, hogy az apa is részt vehessen az új család első közös napjaiban. Szlovákiában vagy az Egyesült Államokban nem kapnak extra szabadságot, míg nálunk 5 nap „apaszabi” jár nekik. A legtámogatóbb Svédország, ahol 480 napot vehetnek ki gyermekgondozásra, ezalatt a fizetésük 80 százalékát kapják, míg a norvégok 343 napot, teljes fizetés mellett. Noha nálunk az apa is mehet gyedre, ennek maximuma most havi bruttó 280 ezer forint, ami egy jól kereső családfőnek nem igazán meggyőző alternatíva. Pedig az apák nagyobb otthoni szerepvállalása elősegíti a nők újbóli munkába állását (amit a nálunk példátlanul hosszú, hároméves gyed-gyes időszak eleve megnehezít), és csökkenti a szülés utáni depresszió előfordulását is, nőket és férfiakat egyaránt védve. Egy 2017-es svéd kutatás szerint a posztnatális depresszió az apák 28 százalékánál is jelentkezik, amiért a testi-lelki kimerültség, a párkapcsolati stressz és az anyagi biztonság miatti szorongás a fő felelősök. Miután a válások többsége a gyermek első életévében következik be, ha jobban megoszlik a terhelés, jelentősen nő az esélye, hogy a szülők harmóniában ünnepelhetik gyermekük első születésnapját.

Lefogyok, rendszeresen mozgok, leteszem a cigit. Talán ezek a leggyakoribb új évre szóló fogadalmak. Aztán, hogy mi lesz belőle, inkább ne is kérdezzük. Nem mindenkinek segít kijelölt időponthoz, most épp január 1-jéhez kötni az életmódváltást, amit eleve fújhatunk, ha nem tudunk azonosulni a kitűzött céllal, mert így hamar elpárolog a motivációnk. Nincs egyenrecept a sikeres változtatásra, de álljanak előttünk olyan hiteles emberek példái, akik megcsinálták, és most már tízezreket inspirálnak, biztatnak, hogy nekik is sikerülhet.